Od dziś można korzystać z nowej strony internetowej uruchomionej przez Polskie Radio Kielce. Portal www.polacyratujacyzydow.com.pl jest związany z cotygodniową audycją Radia Kielce i dedykowany rodzinom, które podczas II wojny światowej z narażeniem życia pomagały swoim przyjaciołom, Żydom. Można tam znaleźć archiwalne audycje, obejrzeć filmy oraz rodzinne zdjęcia, zachowane dokumenty i rękopisy.
Klikając w każdy z odcinków można też przeczytać streszczenie danej historii oraz zlokalizować ją na mapie. Strona została uruchomiona w języku polskim i angielskim. Udostępniona została też wyszukiwarka, dzięki której można znaleźć interesujący nas odcinek wpisując np. konkretne nazwisko lub miejscowość. Co tydzień, po radiowej premierze kolejnego odcinka audycji „Polacy ratujący Żydów” na stronie będą się pojawiały nowe historie.
Audycji „Polacy ratujący Żydów” można słuchać w każdą niedzielę, o godzinie 17.10.
– Swoją premierę miała w marcu, po tym, jak niektóre środowiska w Polsce i na świecie starały się obarczyć winą za Holocaust Polaków, a nie Niemców. Wtedy Natasza Gawlik, członek naszej Rady Programowej zaproponowała, żebyśmy przybliżyli historie Polaków, którzy ratowali Żydów – mówi Janusz Knap, prezes Radia Kielce.
– Poprzez nową stronę internetową chcemy przede wszystkim przedstawić i utrwalić świadectwo Sprawiedliwych z naszego regionu, którzy mimo groźby śmierci pomagali swoim sąsiadom. Dzięki wersji angielskiej ich historie będzie mógł poznać cały świat – mówi prezes Radia Kielce.
Dotąd na antenie Radia Kielce wyemitowaliśmy 14 historii, w których opowiadamy zarówno o ratujących Polakach, jak i uratowanych Żydach. Ciągle szukamy kontaktu do rodzin kolejnych Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata z województwa świętokrzyskiego, aby móc pokazać ich bohaterstwo i udokumentować je dla przyszłych pokoleń. Wśród udokumentowanych przez nas historii znalazła się opowieść o rodzinie Przeniosłów ze wsi Cieszkowy w gminie Czarnocin.
– Dziadkowie ukryli zaprzyjaźnione małżeństwo Działoszyckich z dwójką dzieci: 8-letnią Reginą i 5-letnim Izaakiem – wspominają wnuki Sprawiedliwych, Barbara Banach i Lucjan Kasperek.
Nikt nie wiedział o ukrywanych ani liczne rodzeństwo dziadka, ani tata pani Barbary, wówczas narzeczony jej mamy, który często bywał u Przeniosłów. Regina i Izaak nocą wychodzili z kryjówki i spali razem z dziećmi Przeniosłów w ich łóżkach.
W ramach audycji „Polacy ratujący Żydów” planujemy przybliżyć około 40 historii z województwa świętokrzyskiego.