W Sandomierzu odbyły się główne uroczystości 200-lecia diecezji sandomierskiej. Mszy świętej w Bazylice Katedralnej przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio, natomiast homilię wygłosił arcybiskup Marek Jędraszewski metropolita krakowski.
Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz rozpoczynając uroczystości religijne podkreślił znaczenie istnienia diecezji. Jak zaznaczył – wszystko to, co cenne dotyczy nie tylko sfery materialnej, ale i duchowej. Biskup dodał, że łaska boża dokonuje cudów dyskretnie i bez rozgłosu i wydaje znacznie więcej owoców, niż możemy zobaczyć oczami.
W kazaniu abp Marek Jędraszewski, odnosząc się do jubileuszu stwierdził, że historia jest ważnym punktem myślenia o teraźniejszości i przyszłości. Dodał, że 200-lecie diecezji wpisuje się w wielką tradycję świadków Boga. Hierarcha wymienił m.in. przeora dominikanów Sadoka i pozostałych Sandomierskich Męczenników, którzy zginęli w czasie najazdu tatarskiego. Mówił także o księżach, którzy oddali życie podczas II wojny światowej oraz o księdzu Romanie Kotlarzu, który – jak stwierdził arcybiskup – upomniał się o ludzką godność. Arcybiskup Marek Jędraszewski przypomniał, że moment, w którym powstała diecezja sandomierska był trudny dla Polaków. Nowa organizacja i nowe struktury kościoła w jakiejś mierze sankcjonowały nowy porządek w Europie ustanowiony przez Kongres Wiedeński w 1815 roku.
– Dla Polaków był to kres nadziei na odzyskanie niepodległości – mówił hierarcha i dodał, że w tym czasie były też zwycięstwa w wymiarze duchowym. Była to organiczna praca kościoła, dzięki której ludzie nabierali nadziei na wskrzeszenie Rzeczypospolitej.
W uroczystościach wzięło udział prawie 30 biskupów i arcybiskupów z całej Polski oraz z Włoch, Białorusi, Ukrainy, Kamerunu i Bermudów, którzy przeszli w procesji z siedziby Kurii Diecezjalnej do katedry. Był także Abel, ordynariusz prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej, a także przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec. W obchodach uczestniczyli świętokrzyscy parlamentarzyści, wojewoda i samorządowcy.
Licznie przybyli również reprezentanci poszczególnych parafii, stowarzyszeń i organizacji katolickich. Osoby, które nie zmieściły się w katedrze mogły obserwować na telebimie to, co działo się w świątyni. Po mszy zorganizowano spotkanie w ogrodach Wyższego Seminarium Duchownego. Z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji 30 czerwca w zamku Krzyżtopór w Ujeździe odbędzie się premiera oratorium o Męczennikach Sandomierskich.
Poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że obchody jubileuszowe to podniosła i radosna chwila uświadamiająca rolę Diecezji Sandomierskiej w kościele powszechnym.
– W cieniu sandomierskiej katedry wychowywali się znakomici ludzie, stąd dawali dobry przekaz dla Polski. Ziemia Sandomierska była ważnym przyczółkiem polskiego patriotyzmu, dlatego dzisiaj powinniśmy dziękować pasterzom diecezji, kapłanom i wszystkim innym, którzy umacniali nas w wierze i wartościach patriotycznych – dodał Krzysztof Lipiec.
Poseł PiS Marek Kwitek stwierdził, że dwieście minionych lat, to piękna historia kościoła związanego ściśle z narodem i ludem sandomierskim. Dodał, że obchody są ukoronowaniem wszystkich dotychczasowych przedsięwzięć i działań podejmowanych na rzecz diecezji. Poseł podkreślił, że ważne są związki, które dzięki diecezji łączą ludzi, ponieważ jej struktury powstawały w czasie zaborów.
– Kościół był obroną polskości, a świątynie – świątyniami wolności – dodał poseł Marek Kwitek.
Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek powiedziała, że 200 minionych lat diecezji, to praca duchowa i walka o wolność. Zaznaczyła, że jubileusz kościoła sandomierskiego przypada w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, co jest szczególnie istotne.
– To pokazuje, jak ważny był kościół w dziejach naszego narodu i jak ważny jest dzisiaj – dodała.
Na uroczystości przyjechali wierni z całej diecezji sandomierskiej. Mówili nam, że to ważna rocznica i trzeba ją uczcić, wspólnie pomodlić się i podziękować za tak wielki dar, jakim jest lokalny kościół.
Uroczystości religijne odbywające się w katedrze były bezpośrednio transmitowane na telebimie ustawionym przed świątynią, dzięki czemu mogły je obejrzeć osoby, które nie zmieściły się wewnątrz. Druga część obchodów odbyła się w ogrodach Wyższego Seminarium Duchownego.
Wczoraj w Sandomierzu odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji. Po odegraniu Hejnału Sandomierskiego głos zabrał burmistrz Marek Bronkowski. Jak powiedział, historia miasta i diecezji przenikają się.
– Jubileusz zawsze skłania do refleksji, tym razem powinna ona dotyczyć utożsamiania się z diecezją, czy jest dla nas ważna i co dla niej zrobiliśmy. Miasto jest dumne z tego, że jest stolicą diecezji, żywi szacunek dla duchownych i świeckich, którzy ją kształtowali – dodał burmistrz.
– Bogata historia obliguje do tego, aby aktywnie działać na rzecz miasta i diecezji i każdy na miarę swoich możliwości i aspiracji powinien dołożyć swoją cegiełkę do wspólnego dzieła – stwierdził Marek Bronkowski.
Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz powiedział, że przy okazji jubileuszu można zastanawiać się, co Kościół Sandomierski daje Sandomierzowi oraz innym częściom diecezji.
– Odpowiedź na to pytanie można znaleźć rozglądając się wokół: na architekturę, świątynie i inne zabytki sakralne, muzea, placówki Caritas czy działalność Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie. To wszystko jest owocem Syna Bożego, Chrystus wciela się w nasze miasto, a Kościół, to misja – dodał biskup.
Poseł PiS Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, powiedział, że 200 lat diecezji to niezwykle wydarzenie. To przede wszystkim uhonorowanie wielkiego dzieła Kościoła Sandomierskiego, który powstał w trudnych czasach i pomógł ludziom je przetrwać pielęgnując wszystkie najważniejsze wartości, które legły u podstaw naszej niepodległości, ale przede wszystkim Kościół podtrzymywał w nas, Polakach wiarę i dzięki tej wierze dzisiaj jesteśmy – dodał parlamentarzysta.
Poseł Marek Kwitek stwierdził, że Sandomierz jest przepojony kulturą chrześcijańską, o czym świadczą wielkie zabytki i dzieła sztuki. Dodał, że kościół zawsze był z narodem, co należy podkreślać obchodząc tak znakomity jubileusz.
Podczas uroczystej sesji, Rada Miasta przyjęła uchwałę z okazji 200-lecia diecezji sandomierskiej, w której – odwołując się do wartości chrześcijańskich – zwrócono uwagę na bogactwo religijne i kulturowe, jakie powstało na przestrzeni dwóch minionych wieków.
Sesja odbyła się w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego. Wykład na temat historii diecezji wygłosił dr hab. Tomisław Giergiel. Na zakończenie zagrał kwartet smyczkowy.