Młodzież z siedmiu szkół województwa świętokrzyskiego bierze udział w trzydniowym rajdzie „O Niepodległą! Szlakami Langiewicza, Hubala i Ponurego”. – Celem wydarzenia jest edukacja uczniów na tematy dotyczące najnowszej historii Polski – tłumaczy Marek Jończyk z delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.
Rajd nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i ma upamiętnić polskich bohaterów.
– Langiewicz, Ponury i Hubal to wybitne postacie, zasłużone w walce w trakcie powstania styczniowego oraz oczywiście w czasie II wojny światowej – dodaje Marek Jończyk.
Uczestnicy marszu, najpierw przejdą trasy w okolicach Samsonowa, Długojowa i Kołomani. Odwiedzą także Szałas, zwiedzą Świnią Górę, a dzień zakończą w Bliżynie. Jutro wezmą udział w obchodach patriotycznych na Wykusie. Tego samego dnia uczestnicy odwiedzą Klasztor ojców Cystersów w Wąchocku oraz Muzeum Walki o Niepodległość. Rajd zakończy się w niedzielę wizytą w różnych miejscach pamięci w okolicach Skarżyska-Kamiennej.
Oprócz poszerzenia wiedzy historycznej, osoby biorące udział w rajdzie poprawią swoją kondycję fizyczną.
– To spore wyzwanie, bo średnio każdego dnia zamierzamy przebyć około 20 kilometrów – dodaje rozmówca Radia Kielce.
Zdaniem Anny i Bartłomieja, uczniów biorących udział w rajdzie jest to doskonała okazja do tego, aby lepiej poznać narodowych bohaterów.
– Ten rajd jest dla nas najwyższą formą wyrażenia patriotyzmu. Będziemy szli szlakami bohaterów. To także okazja do poznania nowych osób i dobrej zabawy – mówią.
Aktywność powstańców styczniowych oraz oddziałów AK jest nierozerwalnie związana z najnowszą historią Polski i regionu świętokrzyskiego. Wywarły one ogromny wpływ na kształtowanie świadomości narodowej Polaków nie tylko w okresie II Rzeczypospolitej i w czasie II wojny światowej, ale miały również kolosalny wpływ na kształtowanie postaw kolejnych pokoleń Polaków.