Ręcznie robione krówki z cytatami świętych, różańce z egzotycznego drewna oraz rzeźby, w których zastosowano unikatową japońską technikę złoceń można od dziś oglądach na międzynarodowej wystawie SacroExpo w Kielcach. W sumie prezentuje się około 300 wystawców m.in. z USA, Włoch i Hiszpanii.
Swoje wyroby pokazuje firma Izoterma. W ich ofercie można znaleźć płyty grzejne do montażu pod ławkami wiernych oraz specjalne wykładziny, które można położyć przy ołtarzu, by ogrzewały księży w czasie sprawowania liturgii. Jak informuje Sylwia Bereżańska, przedstawiciel firmy, te rozwiązania cieszą się dużym powodzeniem wśród księży, ponieważ są ekonomiczne. Płyty można włączać jedynie podczas mszy i tym samym nie trzeba ogrzewać całego budynku.
– Maty kładziemy na posadzkę i podłączamy do prądu. Takie same rozwiązania można zastosować w konfesjonałach, oraz miejscach, gdzie siedzą ministranci lub organista. Dodam, że te rozwiązania można wykorzystać w zabytkowych kościołach – powiedziała Sylwia Bereżańska.
Na stoiskach można znaleźć także ręcznie robione krówki, na papierkach których zostały umieszczone cytaty świętych. Jest doskonały dodatek do prezentu na komunię, bierzmowanie, dzień babci lub dziadka – informuje Ala Kosakowska z firmy Boże Krówki. – Staramy się, aby cytaty były jak najbardziej uniwersalne i by popularyzowały mądrość Kościoła.
Stoiska zwiedzał biskup Jan Piotrowski. Hierarcha podkreślił, że SacroExpo to nie tylko zakupy, ale to też praca nad rozbudzeniem wyobraźni i odkrywaniem nowych pomysłów do wyposażenia kościołów.
– W tym tkwi wielkość i niepowtarzalność tego, co przeżywamy dzisiaj w Kielcach – powiedział biskup Jan Piotrowski.
Z kolei Wojciech Lubawski, prezydent Kielc, podkreślił, że w ramach targów sztuki sakralnej zawsze można pooglądać nowości prezentowane przez wystawców.
– Tak naprawdę jesteśmy monopolistą nie tylko w Polsce, ale także w tej części Europy. Dla nas konkurencją, jeżeli chodzi o tego typu targi, są jedynie Włochy – podkreślił Wojciech Lubawski.
Senator PiS Krzysztof Słoń dodał, że to wydarzenie już na stałe wpisało się w krajobraz kościoła kieleckiego.
– Zawsze fascynuje mnie połączenie sztuki i tego co od wieków towarzyszy człowiekowi, czyli sacrum. Tutaj to wszystko się splata. Przyjeżdżają ludzie, dla których tradycją rodzinną jest to, że wytwarzają dobra, którymi później wszyscy możemy się cieszyć – podkreślił Krzysztof Słoń.
Na targach są też propozycje dla fanów nowych technologii. Przykładem jest aplikacja „Drogowskaz”, dzięki której można się dowiedzieć, gdzie w pobliżu znajduje się kościół, jaka to parafia i kiedy odbywa się tam msza lub spowiedź.
SacroExpo to największe targi sztuki sakralnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Każdy chętny może za darmo obejrzeć prezentowane wystawy i wziąć udział w spotkaniach z zaproszonymi gośćmi. Targi potrwają do popołudnia w środę.