Na sandomierskiej starówce odbyły się uroczystości patriotyczne z okazji stulecia powstania 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. Rozpoczęła je inscenizacja wjazdu ułanów w granice Polski co miało miejsce 15 czerwca 1919 roku.
Maciej Bury z Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego wcielił się w postać majora Konstantego Pisowskiego, który jest postacią niezwykle zasłużoną dla historii pułku. Jako dowódca przeprowadził swój oddział z terenów obecnej Ukrainy. Dla żołnierzy było to wielkie przeżycie, ponieważ nigdy wcześniej nie znali swojej ojczyzny. Maciej Bury dodał, że uroczystości są oddaniem hołdu ułanom oraz kultywowaniem ich pięknej tradycji.
W paradzie wzięli także udział członkowie Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im Króla Jana III Sobieskiego z Wierzawicy pod Leżajskiem oraz kilkuosobowa grupa tzw. kolaży z Grupy Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich z Sochaczewa. Wojciech Babulewicz powiedział, że rowery w tamtym czasie były wprowadzone jako unowocześnienie armii, ponadto były tańsze od utrzymania koni.
Uroczystości miały wojskową oprawę. Na początku dowódca uroczystości Andrzej Bury złożył meldunek dowódcy 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego ppłk Pawłowi Czajkowskiemu. Odbył się też apel poległych. Wkraczającym w granice Polski ułanom panie w strojach z epoki wręczały bukiety kwiatów. Publiczność zgromadzona na sandomierskiej starówce była pod dużym wrażeniem tych obchodów. Agnieszka i Wiesław Dwornikowie z okolic Oświęcimia powiedzieli Radiu Kielce, że to bardzo dobrze, iż pielęgnowane są tradycje patriotyczne, ponieważ dzięki temu szacunku do nich nabywa młodsze pokolenie obserwując lub uczestnicząc w tych wydarzeniach.
Na sandomierskich błoniach piknik żołnierski potrwa do wieczora. Można zobaczyć m.in. pokazy musztry pieszej, bojowej, chwyty szablą, karabinkiem i lancą. Uroczystościom towarzyszy zjazd Weteranów Rodzin Ułanów Jazłowieckich.