W Archiwum Państwowym w Kielcach można było dziś zobaczyć zamknięte zwykle pomieszczenia oraz unikatowe dokumenty, m.in. stenogram z otrzymania przez Józefa Piłsudskiego tytułu Honorowego Obywatela Kielc, czy oryginał testamentu Henryka Sienkiewicza.
Jak mówi Beata Białek, rzecznik prasowy archiwum, zbieranie i przechowywanie tego typu unikatowych dokumentów jest wyjątkowo istotne dla dziedzictwa kulturowego Polski i regionu.
W ramach Międzynarodowego Dnia Archiwów w budynku przygotowano także wystawę multimedialną „W drodze do Niepodległości” oraz wystawę „Do niepodległej” prezentującą proces kształtowania się Niepodległego Państwa Polskiego.
Jak mówi Wiesława Rutkowska, dyrektor kieleckiego Archiwum Państwowego, dzisiejszy dzień jest idealną okazją także do poznania i zrozumienia istoty pracy archiwisty.
– Przechowujemy skarby przeszłości. Historie zamknięte w dokumentach archiwalnych. Zajmujemy się nie tylko konserwacją i przechowywaniem starych akt, ale dbamy również by jaka najwięcej współczesnej dokumentacji w jak najlepszym stanie mogło być zachowane dla późniejszych pokoleń. – mówi Wiesława Rutkowska.
Łącznie wszystkie 33 archiwa w Polsce przechowują ponad 350 kilometrów akt. Kieleckie Archiwum Państwowe posiada ich w swoich zbiorach około 9 kilometrów.