Wczoraj policjanci, dzisiaj funkcjonariusze z Aresztu Śledczego w Kielcach dobrowolnie oddali krew. Jacek Makowski, rzecznik instytucji informuje, że mundurowi przyłączyli się do akcji „Krew darem życia”. – Jest to dla nas bardzo ważne. Nasze działania wynikają także z ustawy. Służba więzienna to misja, którą musimy spełniać nie tylko za murami, ale także poza nimi – podkreśla Jacek Makowski.
Piotr Wiktor, starszy inspektor działu ewidencji Aresztu Śledczego w Kielcach oddaje ten bezcenny lek regularnie od 1991 roku. Traktuje to przede wszystkim jako formę pomocy drugiemu człowiekowi. Krwi nie da się wyprodukować, możemy się nią tylko dzielić, a jest ona potrzebna do różnych zabiegów.
O osobach, które potrzebują krwi pamiętają także żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Porucznik Katarzyna Rzadkowska, oficer prasowy centrum przypomina, że w jednostce trwa akcji „Sto litrów krwi w sto dni na stulecie odzyskania niepodległości”. Wojskowi, pracownicy cywilni oraz przyjaciele centrum 21 czerwca będą mogli honorowo oddać krew.
Porucznik Katarzyna Rzadkowska dodaje, że prawdopodobnie uda się zebrać 100 litrów krwi i osiągnąć zamierzony przez wojskowych cel. – Do tej pory zebraliśmy ponad 50 litrów, a cały czas jej przybywa. Nasi elewi bardzo chętnie oddają krew. Niektórzy robią to po raz pierwszy właśnie w naszej jednostce – podkreśla porucznik.
Krew można oddawać codziennie m. in. w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. Na stronie internetowej tej placówki można ponadto śledzić, na które grupy krwi jest obecnie największe zapotrzebowanie.