Fragmenty pierwotnych warstw tynków i malowideł ściennych z XV wieku odkryto w trakcie prac konserwatorskich sieni Domu Długosza w Wiślicy. Obiekty mają być przebadane przez naukowców, a następnie po odrestaurowaniu będą eksponowane dla zwiedzających.
Ks. Wiesław Stępień proboszcz parafii i kustosz wiślickiego zespołu kolegiackiego informuje, że najstarsze, pochodzące z drugiej połowy XV wieku fragmenty pierwotnego tynku odkryto na ścianie górującej nad wejściem do piwnic obiektu. Uwagę konserwatorów zwrócił fragment z utrzymanymi w czerwonym odcieniu elementami i część napisu w tym samym kolorze.
– Być może odwołuje się on do datowania obiektu. Niestety w dużej części jest nieczytelny i nie możemy, póki co tego potwierdzić - tłumaczy ks. Wiesław Stępień.
Dodaje, że kolejny fragment najstarszego ściennego malowidła odkryto tuż przy suficie.
W trakcie prac konserwatorzy natrafili również na większe fragmenty późniejszych warstw, szacowane na około 300-400 lat. Na malowidłach pojawiają się motywy kwiatowych rozet. 6 czerwca w Wiślicy spotka się specjalna komisja, w skład której wejdą m.in. przedstawiciele Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków oraz naukowcy z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, którzy zadecydują o dalszych krokach dotyczących prac konserwatorskich w sieni Domu Długosza.
– Konserwatorzy byli pozytywnie zaskoczeni tym, że tyle starych fragmentów przetrwało i uda się je uratować. Pierwszy etap prac w sieni chcemy zakończyć do końca czerwca. Planujemy oświetlić dodatkowo cały obiekt, przygotować tablice informujące o cennych znaleziskach i w sezonie wakacyjnym otworzyć już obiekt dla zwiedzających – dodaje ks. Wiesław Stępień.
Pozostałe fragmenty zniszczonych ścian sieni pokryte zostaną współczesnym tynkiem. Prace są możliwe dzięki dotacji z Lokalnej Grupy Działania Królewskie Ponidzie, a także dzięki pieniądzom z kieleckiej kurii. W planach są kolejne prace we wnętrzu budynku i samej sieni, w której renowacji ma być poddany sufit, a w kolejnych latach sąsiadujące z obiektem pomieszczenia.
Dom Długosza w Wiślicy jest piętrowym, późnogotyckim ceglanym budynkiem wybudowanym w 1460 roku z fundacji Jana Długosza. Dziś mieści się w nim wikariat i Muzeum Archeologiczne.