Sprzęt ratowniczy za ponad 32 tysiące złotych trafił do kunowskich strażaków-ochotników. Pieniądze pochodzą z Funduszu Sprawiedliwości, który wspiera pokrzywdzonych i świadków, przeciwdziała przestępczości, a od tego roku przeznaczony został na doposażenie jednostek OSP.
Kunów leży przy drodze krajowej numer 9, zdarzało się niejednokrotnie, że strażacy-ochotnicy byli na miejscu wypadku przed jednostką Państwowej Straży Pożarnej i to oni udzielali pomocy poszkodowanym.
Komendant OSP Kunów Waldemar Ćwikła zaznacza, że nowy sprzęt znacznie poszerzy możliwości strażaków. Druhowie są przeszkoleni do udzielania pierwszej pomocy i korzystania ze sprzętu ratowniczego, ale do tej pory nie mieli go na wyposażeniu. Po raz pierwszy do jednostek trafiają np. defibrylatory. Dotychczas nie było dostatecznych środków finansowych, aby je zakupić.
W ciągu ostatnich czterech lat wydatki na Ochotniczą Straż Pożarną w gminie wzrosły o pół miliona. Burmistrz Kunowa Lech Łodej podkreśla, że nie można oszczędzać na bezpieczeństwie. Strażaków-ochotników określa mianem „wojska gminnego”, bo służą pomocą mieszkańcom w każdej sytuacji. Do ich zadań należy nie tylko gaszenie pożarów, czy pomoc przy wypadkach. Przed kilkoma laty walczyli na przykład z powodzią.
Pomoc z Funduszu Sprawiedliwości po raz pierwszy została wykorzystana w taki sposób. Dotychczas, pieniądze wpłacane przez sprawców wypadków trafiały między innymi na pomoc psychologiczną dla ofiar. Doświadczenie jednak wskazywało, że niewiele osób korzystało z takiej formy wsparcia.
Senator Jarosław Rusiecki podkreśla, że decyzja Ministerstwa Sprawiedliwości o innym spożytkowaniu pieniędzy, to dobry sposób na pomoc ofiarom wypadków. Strażacy sami wskazywali, jakiego sprzętu im potrzeba, a gmina przygotowywała odpowiedni wniosek. W województwie świętokrzyskim z takiej pomocy skorzystało 98 gmin. Sprzęt, jaki trafił do poszczególnych jednostek, kosztuje około pięciu i pół miliona złotych. W skali całego kraju, to około sto milionów. Jak zapowiada senator Jarosław Rusiecki, w kolejnych latach Fundusz Sprawiedliwości także będzie przeznaczony na doposażenie jednostek OSP, a tym samym pomoc ofiarom wypadków.
W gminie Kunów działa osiem jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, czynną służbę pełni około 320 strażaków. Druhowie z Kunowa, Janika, Nietuliska Dużego i Bukowia dostali torby medyczne i dwa defibrylatory, są też deski do transportu chorych. Gmina zapewniła wkład własny w wysokości jednego procenta kosztów.