Kielecka ulica Sienkiewicza w czasie II wojny światowej została przemianowana na Adolf Hitler Strasse. Tę i inne ciekawostki dotyczące pobytu Niemców w naszym mieście można było usłyszeć w trakcie konferencji naukowej przygotowanej przez uczniów kieleckich liceów.
Prezentacje dotyczyły również innych nacji oraz różnego rodzaju stereotypów. Konferencja była podsumowaniem projektu „Pasjonaci wiedzy”, który realizował Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Skierowany był głównie do uczniów klas humanistycznych, a młodzież biorąca w nim udział została podzielona na grupy w zależności od tego w jakim języku odbywały się zajęcia. Oprócz grup językowych powstał też zespół skupiający pasjonatów historii naszego regionu.
Niemieckojęzyczne prezentacje przygotowała grupa skupiająca uczniów wielu kieleckich liceów. Jak mówią, szukając śladów Niemców w Kielcach dużo się dowiedzieli o przeszłości swojego miasta. – To bardzo ciekawy temat i w związku z tym przygotowałyśmy prezentację o naszych stosunkach z Niemcami począwszy od pierwszego rozbioru Polski po czasy współczesne – mówią uczestniczki projektu.
Po niemiecku można było posłuchać też prezentacji dotyczącej stereotypów w reklamie. Ale były też wykłady po angielsku i rosyjsku. W języku Tołstoja mówili uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach. – Dzięki temu poprawiamy naszą wymowę i uczymy się nowych zwrotów. A przedstawiliśmy prezentację dotyczące tego, jak Polacy postrzegają Rosjan, ale też mówimy o muzyce rosyjskiej i inspiracjach po które sięgali jej twórcy – informuje młodzież ze „Śniadka”.
Doktor Anita Młynarczyk-Tomczyk, opiekun grupy historycznej uważa, że obecnie im ciekawsze forma zdobywania wiedzy historycznej, czy językowej, tym większe prawdopodobieństwo, że młodzi ludzie zdecydują się w przyszłości na studia humanistyczne.
Doktor Jan Hajduk, dyrektor Instytutu Filologii Obcych jest przekonany, że studia humanistyczne, zwłaszcza językowe umożliwią absolwentom rozwój ciekawej kariery zawodowej.