Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka odbyły się w stolicy województwa świętokrzyskiego. Uroczystość rozpoczęło przedpołudniowe nabożeństwo w Kościele pw. Świętego Wojciecha. Następnie uczestnicy obchodów przeszli ulicami miasta, na plac Wolności, gdzie zorganizowano oficjalną część wydarzenia. Najpierw odczytany został uroczysty apel, a później odbyła się defilada.
Jak powiedział starszy brygadier Robert Sabat, zastępca świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, tegoroczna uroczystość była wyjątkowa, ponieważ odbyła się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak dodał, dzisiejsza straż jest wyposażona w nowoczesny sprzęt, zarówno jeśli chodzi o zawodowców, jak i ochotników. – Przed współczesnymi strażakami staje wiele wyzwań. Dzisiejsza straż pożarna nie tylko gasi pożary, to tylko 40% wszystkich interwencji. Pozostałe to: ratownictwo techniczne, chemiczne, ekologiczne, wysokościowe, wodne, podwodne i tak można wymieniać. To pokazuje, jak wielkim specjalistą dziś musi być strażak – powiedział.
Podczas uroczystości wręczono wiele odznaczeń. Jedno z nich „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” otrzymał senator Krzysztof Słoń. Jak podkreślił, to dla niego bardzo ważne wyróżnienie. Dodał, że czuje się zobowiązany, żeby wspierać świętokrzyskich strażaków. – To społeczność i formacja, która na co dzień jest oddana i zdeterminowana, żeby dbać o nasze życie i zdrowie i dobytek. To także spadkobiercy pięknych i długich tradycji swoich poprzedników. To m. in. kielecka straż pożarna, która ma ponad 140 lat swojej obecności. To wskazuje jak bardzo strażacy są związani z tradycją i społecznością – zaznaczył.
Taką samą odznakę otrzymał senator Jarosław Rusiecki. – To wyróżnienie mnie mobilizuje, aby wspierać i działać na rzecz Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. To jest służba. Często pomoc i ratunek, który niosą strażacy, jest niezbędny w wielu okolicznościach. Praca strażaków, która od wielu lat jest oceniania bardzo wysoko, jest tego najlepszym wyrazem – dodał.
W uroczystościach wziął udział także wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski. Jak podkreślił, to ważny dzień nie tylko dla strażaków, ale także mieszkańców regionu. Jak dodał, przez cały maj odbywają się dni ochrony przeciwpożarowej, gdzie podkreślana jest waga służby strażackiej. – Dziękujemy im za to, że działają nad zdrowiem, życiem i mieniem ludzkim. To jest ogromna rzesza strażaków, bo oprócz państwowej straży pożarnej są jeszcze ochotnicy. Na terenie naszego województwa jest ich ponad 850 jednostek – podkreślił.
Na placu Wolności pojawiły się także rodziny strażaków, którzy otrzymywali oznaczenia i awanse. Wśród nich byli pani Grażyna i pan Gabriel. Jak powiedzieli, są dumni, że praca syna została doceniona.
Podczas defilady, która była zwieńczeniem uroczystości zaprezentowano sprzęt, który służy świętokrzyskim ratownikom podczas pełnienia codziennej służby.