Muzeum Historii Kielc i Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku dostaną rządowe dofinansowanie, na projekty upamiętniające 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło listę dotacji na 2018 rok. Przekazanych zostanie w sumie 13 mln zł, na realizację 218 projektów w całym kraju.
Inicjatywa Muzeum Historii Kielc będzie związana z przemarszem „Kadrówki”.
– W planach jest częściowa rekonstrukcja tego wydarzenia w województwie świętokrzyskim. W Wodzisławiu, Jędrzejowie, Chęcinach i Szewcach z udziałem historyków odbędą się spotkania dla młodzieży i dorosłych – zapowiada Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc.
Wszyscy ponownie spotkają się podczas zlotu w Kielcach, który odbędzie się prawdopodobnie w listopadzie. Spotkanie zostanie przygotowane przez uczniów szkół podstawowych nr 28 i 24, które mają patronów związanych z odzyskiwaniem niepodległości. W swoim projekcie Muzeum Historii Kielc wykorzysta też książkę „Małgorzata idzie na wojnę” autorstwa Wojciecha Lubawskiego i Tomasza Natkańca. Zorganizowana zostanie wycieczka śladami bohaterki książki, która szukając narzeczonego, podąża śladem legionistów Józefa Piłsudskiego.
Z kolei Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku, wspólnie z młodzieżową grupą teatralną przygotuje Etiudę o Niepodległej. Zostanie ona zaprezentowana w 10 największych miastach w Polsce, od Zakopanego, Rzeszowa i Krakowa przez Łódź, Warszawę, Katowice i Wrocław po Gdańsk.
– Będzie to interaktywny spektakl, typu flash mob – zapowiada Monika Kowalczyk-Kogut, dyrektor muzeum.
Spektakle będą się odbywały w przestrzeniach gromadzących wiele osób, np. w galeriach handlowych. Tam aktorzy będą niespodziewanie wychodzić z tłumu, mówiąc o niepodległości, pokazując osoby związane z jej odzyskaniem oraz osoby ważne w nowszej historii Polski.
Etiuda powstanie w czerwcu, a młodzież będzie ją prezentować w wakacje. Do października w Muzeum Orła Białego będą się też odbywać wykłady historyczne o ważnych wydarzeniach z ostatniego stulecia.
W sumie do programu „Niepodległa” zgłoszono w tym roku ponad 2,5 tys. wniosków. Przygotowały je przede wszystkim instytucje kultury, fundacje i stowarzyszenia. Zgodnie z założeniem, wszystkie projekty powinny angażować mieszkańców w świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości.