Budynek naszej rozgłośni został podświetlony na kolor fioletowy. W ten sposób Radio Kielce włączyło się w obchody przypadającego dziś Światowego Dnia Nieswoistego Zapalenia Jelit. To bardzo dokuczliwa i wstydliwa choroba, objawiająca się biegunkami, silnym bólem brzucha, a u dzieci z jej powodu może dojść do zatrzymania procesu wzrastania i dojrzewania.
W Polsce cierpi na nią około 50 tysięcy osób, a co czwarta jest osobą niepełnoletnią – informuje dr Beata Gładysiewicz, kierownik I Kliniki Pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. – W nieswoistym zapaleniu jelit wyróżniamy dwie choroby: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, która dotyczy tylko jelita grubego oraz chorobę Leśniowskiego-Crohna, która może wystąpić w każdym odcinku przewodu pokarmowego. Ponieważ przyczyny występowania tych schorzeń nie są znane, leczenie jest objawowe. Ma ono na celu przede wszystkim doprowadzenie do remisji choroby, czyli stanu kiedy pacjent czuje się dobrze i nie ma objawów klinicznych choroby – wyjaśnia dr Beata Gładysiewicz.
Od kilkunastu lat na chorobę Leśniowskiego-Crohna cierpi Piotr Wójcik. Jak mówi, droga, którą przeszedł od pierwszych objawów do wizyty u lekarza była bardzo długa, ponieważ krępował się zwrócić po pomoc. – Teraz, kiedy jestem już zdiagnozowany i zostałem poddany kilku różnym terapiom, moje życie unormowało się. Przed pójściem do lekarza i rozpoczęciem leczenia nie mogłem normalnie funkcjonować i pracować. Ból był bardzo silny, czasami zmuszony byłem też brać zwolnienia lekarskie. Teraz mogę normalnie żyć, ale najważniejsze jest to, żeby nie wstydzić się, nie bać pójść do lekarza i zacząć terapię – dodaje Piotr Wójcik.
Kielce już po raz drugi włączają się w obchody tego wydarzenia. W geście solidarności z osobami chorymi wiele budynków zostanie podświetlonych na kolor fioletowy – kolor nieswoistych zapaleń jelit. Oprócz naszej rozgłośni będzie to m. in. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Urząd Miasta w Kielcach oraz Galeria Echo.