Tym razem w audycji „Czas dla zdrowia” rozmawialiśmy na temat zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego. Jak wielu osób dotyczy to schorzenie, jakie są jego przyczyny? Na m. in. te pytania odpowiadał dr n. med. Konrad Półtorak, specjalista protetyki stomatologicznej.
– Jakie są rodzaje zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego?
Chodzi o zaburzenia trzech stawów, trzech zespołów: zębów, przyzębia (struktur podtrzymujących te zęby) i stawu skroniowo–żuchwowego. Te trzy zespoły są tak ze sobą sprzężone, że defekt jednego z nich wpływa na funkcję i pracę pozostałych dwóch. To z kolei może prowadzić do zaburzeń czynnościowych, zaburzeń stawu skroniowo–żuchwowego.
– Jak wielu osób one dotyczą?
Nikt nie prowadzi badań ani statystyk dotyczących tego, jak wiele osób dotyka to zaburzenie. Wiadomo natomiast, że częściej dotyczy ono kobiet.
– Objawem zaburzeń stawu skroniowo–żuchwowego jest zgrzytanie i zaciskanie zębów.
Tak, a główną przyczyną zarówno zgrzytania, jak i zaciskania zębów (dzieje się tak zwłaszcza podczas snu) jest stres. Pamiętajmy także, że nieuzupełnione braki zębowe i nieleczone ubytki w zębach również mogą doprowadzić do zaburzeń stawu skroniowo–żuchwowego.
Do zaburzeń tego stawu mogą także prowadzić wady postawy, wady ortodontyczne, zła dieta, obgryzanie paznokci, czy gryzienie długopisu.
– Jak na stan naszego uzębienia wpływa zgrzytanie i zaciskanie zębów?
Gdy zgrzytamy lub zaciskamy zęby wówczas dochodzi do bólu mięśni, bólu stawów, bardzo często bólów głowy i starcia zębów. Najpierw ścierane jest szkliwo, potem zębiny, a efektem estetycznym jest skrócenie się zębów, co nie wygląda najlepiej. Dlatego ze zgrzytaniem, czy zaciskaniem zębów trzeba i należy walczyć. Pomocne są tu szyny relaksacyjne, które zakładamy na noc do spania. One powodują rozciągnięcie się mięśni i ich relaksację. Szyna spowoduje także to, że zęby nie będą się ze sobą stykać, a więc nawet, gdy będziemy podczas snu nimi zgrzytać, nie będzie dochodziło do ich ścierania. By zaopatrzyć się w taką szynę należy udać się do stomatologa. On najpierw zrobi odlew naszej żuchwy, naszego zgryzu, a następnie przygotowuje taką szynę.
Istnieją także publikacje, w których można przeczytać, że iniekcje z toksyny botulinowej (czyli popularnie nazywanego botoksu) także pozytywnie wpływają na rozluźnienie mięśni żwaczowych.