Na spacer śladami Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach wybrały się dziś dzieci wspólnie z rodzicami. Grupę poprowadziła aktorka Ewa Lubacz. Każdy w formie aktywnej zabawy mógł się dowiedzieć, gdzie np. zaczynali swoją pracę aktorzy Teatru Lalki i skąd wzięła się nazwa „Kubuś”.
Uczestnicy spaceru po teatralnej rozgrzewce wyruszyli sprzed Wojewódzkiego Domu Kultury, gdzie każdy mógł w formie pantomimy przedstawić swoją pasję. Spacerownik Teatralny ma zachęcić rodziny do wspólnego spędzania czasu twórczo, w krainie teatru – mówi Ewa Lubacz, aktorka Teatru „Kubuś”. Uczestnicy spaceru poznają miejsca związane z historią miasta, które wiążą się też z historią teatru. „Kubuś” na początku swojego istnienia nie miał swojej siedziby. Próby i spektakle odbywały się w różnych miejscach, m.in. w Wojewódzkim Domu Kultury i Teatrze im. Stefana Żeromskiego.
Kolejnymi punktami na trasie spacerowiczów był też Pomnik Czynu Legionowego, odtworzony dzięki staraniom twórcy Teatru Kubuś, Stefana Karskiego oraz Dworek Laszczyków, w którym mieszkała scenografka Helena Naksianowicz. Spacer zakończył się na Wzgórzu Zamkowym, gdzie powstanie nowa siedziba teatru. Tam każdy uczestnik spaceru mógł namalować kredą, co według niego powinno się znaleźć w nowym budynku „Kubusia”.
W spacerze wzięła udział m. in. pani Magdalena z 7-letnią córką. Przyznaje, że nie zna historii teatru i spacer śladami jego historii jest dla niej interesujący. Wspólnie z mężem starają się organizować córce dodatkowe atrakcje i raz na jakiś czas przyjeżdżają do Kielc, np. na wydarzenia kulturalne. Liliana niedawno była na przedstawieniu w Teatrze „Kubuś”. Z zaciekawieniem obejrzała spektakl „Super Piotruś Pan”.
Spacerownik Teatralny to ogólnopolska inicjatywa stworzona przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W Kielcach został zorganizowany po raz pierwszy.