Ręcznie pisane listy, pieczęć herbowa gen. Hauke-Bosaka, archiwalne zdjęcia i dokumenty związane z dziejami Rzeczpospolitej, to niektóre elementy wystawy „Naród Niezłomny”, którą od dziś można oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach. Ekspozycja jest związana z setną rocznicą odzyskania niepodległości. Obejmuje okres od powstania kościuszkowskiego, przez powstania listopadowe i styczniowe, okres I wojny światowej, aż do lat 30 XX wieku.
– Eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów kilkunastu kolekcjonerów, związanych ze Stowarzyszeniem Kielecki Klub Kolekcjonera – mówi prezes organizacji Marek Michniewski.
Podkreśla, że kolekcjonerzy nie oszczędzają na wakacje, ale na kolejne wartościowe przedmioty, które chcą uratować od zapomnienia i pokazywać je innym.
Ze zbiorów Marka Michniewskiego pochodzą m.in. dwie tablice ze zdjęciami rodzinnymi. Są na nich np. cioteczny dziadek – gen. Antoni Listowski, który wystąpił z armii rosyjskiej i w 1919 r. wstąpił do Wojska Polskiego. Jest też 5-stronicowy, ręcznie pisany list Józefa Piłsudskiego do Antoniego Listowskiego, w którym Antoni zostaje mianowany głównodowodzącym frontu ukraińskiego.
– Centralną część pierwszej części wystawy stanowi panoplium, czyli zdobniczy materiał, zaaranżowany na wzór tych, które wieszano w dworach szlacheckich. Ten nawiązuje do dworu w Śmiłowie – dodaje Marek Michniewski.
Znajduje się na nim ryngraf oraz szable: Borowskiego, karabela bojowa z przełomu XVIII i XIX wieku i szabla pruska z 1852 roku używana w Wojsku Polskim.
W kolejnej sali można obejrzeć portrety generałów z powstania kościuszkowskiego i listopadowego oraz ręcznie spisane wspomnienia dotyczące Legionów Polskich i gen. Henryka Dąbrowskiego. Są także dawne stroje i biżuteria patriotyczna. Ekspozycji towarzyszy katalog, wydany nakładem Jedności. Poza zdjęciami z wystawy można w nim przeczytać esej historyczny Jerzego Osieckiego.
– Obejmuje on okres od konfederacji barskiej po rok 1918 – mówi autor.
– Konfederacja barska, która wybuchła w 1768 roku była bezpośrednim skutkiem panoszenia się wojsk rosyjskich na terenach Rzeczpospolitej. Można powiedzieć, że to już był początek rozbiorów – podkreśla historyk. Poza walką zbrojną Polacy musieli walczyć z zaborcami o zachowanie własnego języka i tradycji.
Ekspozycja pt. „Naród Niezłomny” została przygotowana przez Muzeum Diecezjalne oraz Stowarzyszenie Kielecki Klub Kolekcjonera i Polskie Towarzystwo Ziemiańskie.