Dziś przypada święto patronki Kielc, Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej. Związane z tym uroczystości odpustowe rozpoczną się w kieleckiej katedrze o godzinie 19.00. Mszy świętej będzie przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski z biskupami pomocniczymi Marianem Florczykiem i Andrzejem Kaletą.
Następnie, około godziny 20.00 uczestnicy liturgii wyruszą w procesji różańcowej ulicami miasta, w kierunku Ratusza. Tam będą się modlić za miasto i jego mieszkańców. – To nowy element uroczystości odpustowych, który ma podkreślić, że Matka Boża Łaskawa jest Patronką wszystkich kielczan – zapowiada ks. Adam Kędzierski, proboszcz Bazyliki Katedralnej w Kielcach.
Procesja ma w symboliczny sposób zaznaczyć więź pomiędzy katedrą i ratuszem. Chodzi o związek pomiędzy wymiarem sakralnym, czyli kultem Matki Bożej i wymiarem doczesnym. Wyjście na ulice ma też uświadomić kielczanom, że jest to święto wszystkich mieszkańców miasta, a nie tylko parafii katedralnej.
Rozważania do poszczególnych tajemnic różańca w trakcie procesji poprowadzą parafie z dekanatu Kielce-Śródmieście, czyli św. Wojciech, św. Franciszek, katedra, św. Maksymilian i kościół garnizonowy. Mieszkańcy tych parafii będą wtedy nieśli obraz Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej. Do udziału w uroczystości zaproszone zostały też władze miasta.
Matka Boża Łaskawa jest patronką miasta od 6 września 1991 roku. Była to odpowiedź Stolicy Apostolskiej na prośbę ks. bp Stanisława Szymeckiego i jednocześnie zwieńczenie wielowiekowego kultu Matki Bożej w Bazylice Katedralnej – przypomina ks. Adam Kędzierski.
Za 3 lata przypada 850-rocznica konsekracji bazyliki. Od samego początku to miejsce było dedykowane Maryi, stąd pierwsze wezwanie katedry „Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”. Kult maryjny rozwinął się intensywnie ok 1600 roku, kiedy do katedry trafił obraz Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, ufundowany przez krakowianina, ks. Wojciecha Piotrowskiego.
Bazylika katedralna jest pierwszym, ogólnodiecezjalnym sanktuarium maryjnym. W parafii znajdują się księgi z wpisami, w których wierni modlący się przez obrazem Matki Bożej dziękują za otrzymane cuda i łaski. Z kolei wota zostawiane przez wiernych zostały przetopione na korony, którymi jest ozdobiony obraz Maryi.