W Muzeum Diecezjalnym i Muzeum Okręgowym w Sandomierzu można oglądać jubileuszową wystawę poświęconą historii diecezji sandomierskiej. Ekspozycja została przygotowana z okazji 200-lecia diecezji.
W Muzeum Diecezjalnym prezentowane są chronologicznie wydarzenia oraz sylwetki kolejnych biskupów sandomierskich i ważnych kapłanów. Wśród eksponatów w Muzeum Diecezjalnym jest m.in. jeden z najstarszych rękopisów „Bogurodzicy”, na co dzień przechowywany w Bibliotece Diecezjalnej oraz „Dialog o Zbigniewie Oleśnickim” z XV wieku.
– Jest także kazanie misjonarza, ks. bp Adama Prospera Burzyńskiego z początków XIX wieku, napisane w języku arabskim i głoszone w Egipcie oraz książka „Na ruiny”, powstała z inicjatywy ks. Józefa Rokosznego – mówi Urszula Stępień, kurator wystawy w Muzeum Diecezjalnym. – To była cegiełka na odbudowę kościoła św. Jakuba. Ksiądz Rokoszny zaprosił do napisania tekstów najwybitniejszych poetów i pisarzy, m.in. polską poetkę Deotymę oraz Elizę Orzeszkową. Jej list można oglądać na wystawie – dodaje.
Na ekspozycji znajduje się też najstarszy zachowany pastorał biskupów sandomierskich z początków XIX wieku, który należał do biskupa pomocniczego Aleksandra Dobrzańskiego.
Z kolei Muzeum Okręgowe przybliża dzieje diecezji sandomierskiej przez pryzmat osób świeckich, które urodziły się na jej terenie i odegrały ważną rolę w jej rozwoju. Byli wśród nich m.in. wojskowi, malarze, pisarze i politycy.
– Ekspozycja przedstawia kilkadziesiąt biogramów, a także przedmioty związane z życiem i działalnością prezentowanych postaci – mówi Tomisław Giergiel, kurator wystawy w Muzeum Okręgowym.
Wśród nich jest wiele postaci dotąd szerzej nieznanych, których biogramy trudno było odtworzyć. Prezentowane są też dokumenty, zdjęcia archiwalne i ciekawe odznaczenia. Jednym z nich jest odznaczenie z wojny rosyjsko-chińskiej, przywiezione przez jednego z diecezjan z okolic Sulisławic. Można także zobaczyć przedmioty związane z zawodami wykonywanymi przez prezentowane postaci, np. przedwojenne przyrządy lekarskie należące do lekarza z Zawichostu.
Wystawa powstała z inicjatywy ks. bp Krzysztofa Nitkiewicza, ordynariusza diecezji sandomierskiej. Jego ideą było, aby ekspozycja połączyła wszystkie środowiska Sandomierza. „Musimy budować jedność, i ludzie Kościoła i ludzie samorządu. Wracając do korzeni, z których wszyscy wyrastamy, odkrywamy że jesteśmy siostrami i braćmi. Te pamiątki mają charakter materialny.
– My, jako Kościół bardziej skupiamy się na wymiarze duchowym, wierzymy w świętych obcowanie, ale kontakt z przedmiotami, które oglądały ich oczy przenosi nas w dawne czasy. Uświadamia nam, jak wielkim bogactwem jest to dziedzictwo, które zostało włożone w nasze ręce – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz.
Ekspozycję „200 lat diecezji sandomierskiej. Ludzie, miejsca, pamiątki, wydarzenia, wspomnienia” będzie można oglądać do końca czerwca.
Dziś (piątek) każdy może skorzystać z oprowadzania kuratorskiego. O godzinie 10.00 i 15.00 grupy zwiedzą pierwszą część ekspozycji w Domu Długosza. Natomiast o 11.00 i 16.00 rozpocznie się oprowadzanie po wystawie w Zamku Królewskim.