17 z 23 projektów zgłoszonych do ostrowieckiego Budżetu Obywatelskiego przeszło pozytywną weryfikację i zostało dopuszczonych do głosowania. Wśród nich jest 13 propozycji inwestycji i remontów oraz 4 projekty obejmujące zadania dotyczące sportu, kultury czy rozrywki. Łączna kwota, na jaką opiewają projekty to ponad 1 milion 700 tysięcy złotych, tymczasem miasto przeznaczyło na tegoroczny Budżet Obywatelski 275 tysięcy złotych.
Wśród propozycji jest na przykład instalacja monitoringu osiedla Ogrody, są też propozycje siłowni plenerowych i budowy ścieżek rowerowych. Pojawiła się propozycja utworzenia miejsca dla kreatywnych majsterkowiczów. Wśród zadań kulturalnych jest między innymi projekt święta rowerowego i dni kultury polsko-węgierskiej. Najdroższy projekt opiewa na 150 tysięcy złotych, najtańszy na 17 i pół tysiąca.
W tym roku wprowadzone zostały nowe zasady. Naczelnik Wydziału Planowania i Rozwoju w Urzędzie Miasta Dominik Smoliński zaznacza, że w każdej grupie jedno zadanie nie może przekroczyć 75% całej kwoty budżetu.
Odrzucone wnioski nie spełniały wymogów formalnych, przekraczały założony budżet albo czas ich realizacji byłby zbyt długi.
Głosowanie odbywać się będzie od 8 do 12 maja w 13 punktach miasta. Można będzie oddać po jednym głosie na projekt z każdej dziedziny. Ważna będzie także karta, na której zaznaczone będzie tylko jedno zadanie.
Tuż po ogłoszeniu wyników Budżetu Obywatelskiego 2018 rozpocznie się nabór wniosków na edycję 2019.