W Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Kielcach odbywa się Turniej Debat Historycznych IPN. Uczniowie z czterech szkół ponadgimnazjalnych: Zespołu Szkół Mechanicznych, II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego, Zespołu Szkół Sióstr Nazaretanek im. św. Jadwigi Królowej oraz VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego dyskutują o najnowszej historii Polski, wykorzystując formę debaty oksfordzkiej.
Jak powiedział Marek Jończyk z Kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, jest to bardzo trudna forma rozmowy, bo uczniowie muszą znaleźć argumenty za i przeciw danej tezie. Wymaga to nie tylko dużej wiedzy, ale także elokwencji i umiejętności argumentacji. Każdy z uczestników oceniany jest zarówno pod względem formy wypowiedzi, zawartości merytorycznej, jak i prowadzenia kulturalnej dyskusji.
Jak powiedzieli: Kamil Zarychta i Paweł Marek z Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach kluczem do sukcesu jest przygotowanie i współpraca całej drużyny. Każdy ma określone miejsce w zespole i od jego postawy zależy ocena całej drużyny.
O wygranej zadecyduje debata finałowa, w której drużyny dyskutować będą o tym, czy „Ustalenie granic Polski po odzyskaniu niepodległości było przede wszystkim wynikiem sukcesu polskiej dyplomacji”.
Turniej Debat Historycznych IPN to projekt edukacyjny, w ramach którego uczniowie poszerzają wiedzę historyczną na temat ważnych problemów związanych z historią Polski XX wieku. Jest organizowany z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.