Obserwacja gwiazd, pokazy ciekawych doświadczeń fizycznych i wykłady przygotowali organizatorzy Nocy Fizyków w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Instytut Fizyki, który zapewnił atrakcje, odwiedziły dziś przede wszystkim grupy szkolne. Wśród nich byli zarówno uczniowie, którzy fizyki nieco się obawiają, jak i zafascynowani tą dziedziną wiedzy. Miłośnikiem fizyki jest Oskar Leksa ze Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Kielcach.
– Fizyka nas otacza. Fizyka tłumaczy takie rzeczy jak światło, dźwięk, w zasadzie wszystko z czym mamy kontakt. Dziś byłem na wykładzie o nurkowaniu. Pan bardzo ciekawie opowiadał o tym, co dzieje się z naszymi płucami, kiedy nurkujemy, mówił o chorobach dekompresyjnych – opowiada Oskar.
Oprócz wykładów o nurkowaniu uczestnicy Nocy Fizyków mogli też dowiedzieć się dużo o naturze światła, galaktykach, a także o cząstkach elementarnych. Mieli również okazję zobaczyć planetarium UJK, a także nowoczesny akcelerator jonów. Jak mówi profesor Stanisław Mrówczyński, dzięki temu urządzeniu możliwe jest prowadzenie bardzo ciekawych eksperymentów.
– Oprócz tego, że w instytucie uczymy młodzież, to prowadzimy również badania, do których wykorzystujemy posiadaną infrastrukturę. Mamy planetarium, ale mamy również urządzenie zwane EBIT, czyli akcelerator jonów w wysokich stanach ładunkowych, które jest unikatowe na skalę europejską. Badania, które prowadzimy, stawiają nas na pierwszym froncie światowej fizyki – twierdzi profesor Mrówczyński.
Młodzież odwiedzająca Instytut Fizyki mogła dowiedzieć się również wiele na temat sztucznej inteligencji. O coraz mądrzejszych urządzeniach opowiadał profesor Wojciech Broniowski. Jak tłumaczył – w ostatnich latach dokonał się ogromny postęp technologiczny: testowane są na przykład autonomiczne samochody, które poruszają się bez pomocy kierowcy.
Noc Fizyków to wydarzenie wymyślone w Stanach Zjednoczonych. W Kielcach jest organizowane po raz pierwszy.