Łyżka z charakterystycznym dużym czerpakiem, wykonana ze złoconego brązu, której trzonek zakończony jest figurą Świętego Piotra Apostoła – to jeden z obiektów muzealnych, które można było oglądać w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach podczas wyjątkowej inicjatywy jaką jest Dzień Wolnej Sztuki.
Akcja miała zwrócić uwagę odbiorców na to, że zbiory można oglądać bez pośpiechu i że można czerpać przyjemność ze zwiedzania bez specjalistycznego wykształcenia w kierunku sztuki. Muzeum Narodowe w Kielcach bierze udział w tym wydarzeniu od jego pierwszej edycji w Polsce, czyli 2011 roku. Dzisiaj oprócz Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, można było odwiedzić również Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. W każdym miejscu wybrano po pięć obiektów, przy których na zwiedzających czekali uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych imienia Józefa Szermentowskiego przybliżający historię danego przedmiotu.
Szkoła bierze udział w akcji od samego początku, za przygotowanie młodzieży odpowiadała Sylwia Kuszewska, nauczyciel historii sztuki. Uczniowie zapytani o to, co sądzą o takiej inicjatywie, bez zastanowienia odpowiedzieli, że bardzo im się podoba. – Jest to dla nas możliwość poszerzenia swojej perspektywy i dowiedzenia się czegoś nowego. Nie dotyczy to tylko nas, ale również zwiedzających – mówili.
Tegoroczny Dzień Wolnej Sztuki, w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich zdecydowanie należał do baroku. Wśród cennych obiektów, można było zobaczyć m.in. włoski obraz nieznanego autora „Obnażenie Chrystusa z szat (stacja X drogi krzyżowej)”, a także pochodzący z początków XVIII wieku stół o ośmiobocznym kształcie. Artur Ptak z działu edukacji Muzeum Narodowego w Kielcach podkreślił, że Dzień Wolnej Sztuki jest szczególny, ponieważ zachęca wszystkich do zwiedzania przestrzeni muzealnych. – Prace, które zostały wybrane dla zwiedzających, na co dzień nie są zbyt zauważane przez naszych gości, a dzisiaj jest właśnie okazja, aby bliżej się z nimi zapoznać – dodał.
Dzisiaj, muzeum odwiedziły zarówno rodziny z dziećmi jak i grupy młodzieży. Wśród nich była trzynastoletnia Barbara Winiarczyk. Jak podkreśliła – bardzo lubi odwiedzać takie miejsca, jeśli tylko ma możliwość. – Dzięki takim wizytom mogę się dużo dowiedzieć, zobaczyć jak zmieniały się style i poznać różne kultury – dodała.
Zwiedzanie podczas Dnia Wolnej Sztuki trwało godzinę. Następnie, wszyscy zainteresowani spotkali się, by podyskutować na temat obiektów, które zobaczyli.