Refluks żołądkowy to przypadłość, która bardzo często może występować u dzieci. Czym jest refluks, jakie są przyczyny tej choroby i na czym polega jej leczenie? O tym rozmawialiśmy z dr n. med. Marta Sobczyk, pediatrią neonatologiem ze Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka.
– Pani doktor czym jest refluks?
To wracanie treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Proszę refluksu nie mylić z tzw. ulewaniem się pokarmu. Ulewanie się pokarmu jest czynnością „bierną”, czyli ani dziecko ani jego narządy wewnętrzne nie biorą w tym udziału. Mleko wylewa się z żołądka do przełyku, czy do jamy ustnej, czasem też do noska bez udziału dziecka. Takie ulewanie się występuje nawet u 50% małych dzieci.
– Jakie są objawy refluksu?
Jest ich dużo. To m. in. uporczywe wymioty, które mogą być spowodowane innymi przyczynami, np. chorobami metabolicznymi, zatruciami pokarmowymi, wrodzonymi wadami układu pokarmowego. Choroba refluksowa kojarzy się z tym, że te wymioty występują po każdym karmieniu, mogą być też w nocy. Treść, która jest zarzucana do przełyku jest kwaśna, co powoduje podrażnienie przełyku. Dzieci mogą mieć również objawy ze strony innych narządów, ze strony układu oddechowego, czy krwionośnego. Dzieci mogą mieć niedokrwistość, zapalenie ucha, krtani, płuc, mogą mieć chrypkę. Przy diagnozowaniu refluksu wszystkie te czynniki trzeba wziąć pod uwagę.
– Co robić w razie wystąpienia objawów choroby refluksowej?
W każdym przypadku nawracających wymiotów połączonych z cierpieniem dziecka, bólem brzucha należy zgłosić się do lekarza. Refluks trzeba przede wszystkim zdiagnozować. Jeżeli lekarz pediatra przeprowadzi wywiad, z którego będzie wynikało że jest duże podejrzenie refluksu powinien dziecko skierować do szpitala, gdzie są wykonywane bardziej specjalistyczne badania.
– Jak przebiega leczenie?
Refluks może być choroba nawracającą, dlatego leczenie może być jednorazowe, ale najczęściej dzieci te pozostają pod stałą opieką gastroenterologa, który w zależności od konkretnego pacjenta ustala jego leczenie.
– Jakie mogą być powikłania refluksu?
To są bóle gardła, brzucha, zapalenia krtani, ucha, zapalenia oskrzeli czy nawet płuc. Dziecko może się też skarżyć na dolegliwości ze strony układu oddechowego.