Autorem powieści jest Jacek Komuda. Jak podkreśla, w postaci Henryka Dobrzańskiego urzekła go niepospolita osobowość.
Wychowany w czasie I wojny światowej swoją przyszłość związał z wojskiem. Jacek Komuda zaznacza, że choć powieść jest beletrystyką, to oparta jest na opracowaniach naukowych. Książa została bardzo dobrze przyjęta przez rodziny dawnych Hubalczyków, co jest najlepszą recenzją.
Podczas spotkania Zbigniew Tyczyński przedstawił związki rodziny Dobrzańskich z Ostrowcem. W XVIII wieku Maciej Dobrzański kupił dwie wsie – Zwolę i Garbacz w okolicy Ostrowca. Jego potomek Jerzy Dobrzański był budowniczym pierwszego wielkiego pieca.
Katarzyna Ślusarz polonistka, że lektura pozwala poznać bliskie oblicze majora Hubala. Jak zaznacza, teraz zadaniem historyków jest odnalezienie miejsca jego pochówku. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja etiudy filmowej przygotowanej przez Fundację Ułanów Króla Jana zatytułowanej „Hubal”. To nawiązanie do filmu z 1973 roku, choć jak przyznaje Jacek Komuda, fundacja nie miała dostatecznych środków na przygotowanie filmu historycznego. W połączeniu z książką można jednak w obu utworach – literackim i filmowym – odnaleźć prawdę o żołnierzu.
Henryk Dobrzański, ps. „Hubal” był majorem kawalerii Wojska Polskiego, dowódcą ostatniego polskiego Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej.