Staszów świętuje 493 rocznicę uzyskania praw miejskich. Z tej okazji odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta. Burmistrz Leszek Kopeć w przemówieniu okolicznościowym przedstawił historię Staszowa, ale mówił też o ostatnich ważnych inwestycjach.
Przypomniał m. in. o rozwoju strefy inwestycyjnej Staszowa, w której jest już pierwszy inwestor, a pod koniec tego miesiąca będą kolejni. W mieście utworzono nowy żłobek i klub dziecięcy, rozpoczyna się rozbudowa Przedszkola nr 8. Burmistrz wspomniał również o modernizacji obiektów sportowych, jak stadion i hala widowiskowo-sportowa oraz o planie budowy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Staszowie.
Dodał, że ważnym zadaniem, które będzie realizowane jest program Mieszkanie Plus. – Chcemy aby miasto i gmina było miejscem, w którym chce się żyć, dlatego dbamy też o zieleń i czystość. W przyszłym roku powstanie teren rekreacyjny, który stanie się zielonymi płucami Staszowa – dodał burmistrz Leszek Kopeć.
Podczas uroczystej sesji wręczone zostały odznaczenia „Zasłużony dla miasta”. Otrzymały je dwie osoby: artysta Józef Juszczyk i Marian Charyga, działacz sportowy. Odznaki trafiły także do czterech instytucji tj. do Staszowskiego Ośrodka Kultury, parafii św. Barbary, Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym oraz do Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołów Artystycznych „Kleks”. Decyzję o przyznaniu odznaczeń „Zasłużony dla Miasta” stosowną uchwałą podjęli wcześniej radni. Na zakończenie uroczystości odbyły się występy artystyczne w wykonaniu dzieci z Przedszkola nr 8 oraz wernisaż malarstwa Józefa Juszczyka pt. „Staszowskie zakątki”.
Po raz pierwszy nazwa Staszów pojawia się w źródłach pisanych w latach 1325–1374 w opisach kanonika krakowskiego Jana Długosza z drugiej połowy XV wieku. Lokację Staszowa jako miasta na prawie niemieckim można umieścić w latach 1510-1525. Za datę nadania praw miejskich dla Staszowa przyjęto 11 kwietnia 1525 roku, jest to data wyrażenia zgody przez króla Zygmunta I na prośbę Hieronima Łaskiego na odbywanie 3 jarmarków rocznie.
Jubileuszowe uroczystości odbyły się w Staszowskim Ośrodku Kultury.