W Kielcach uczczono pamięć osób, które w 2010 roku zginęły w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem. Uroczystości odbyły się na kieleckiej Grabinie, gdzie znajduje się miejsce pamięci ofiar katastrofy. W spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób, miedzy innymi przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, Rady Miasta, a także delegacja uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Kielcach.
Musimy pamiętać o zbrodni katyńskiej, ale również o tych, którzy tam lecieli, aby cały świat dowiedział się, że sprawcami zbrodni katyńskiej była Rosja sowiecka – mówił podczas dzisiejszych uroczystości Janusz Koza, sekretarz miasta. Wielu chce wymazać z pamięci te 96 osób, które zginęły na ziemi smoleńskiej w tragicznych okolicznościach. My mamy obowiązek wołania o prawdę w imię tych, którzy tam zginęli. Jestem głęboko przekonany, że Polacy poznają prawdziwe okoliczności tragedii oraz osoby odpowiedzialne za to, że do niej doszło – powiedział sekretarz miasta.
Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej stwierdziła, że 8 lat temu historia zatoczyła koło. W jej opinii Smoleńsk stał się miejscem niezwykle symbolicznym. – W 2010 roku, kiedy obchodziliśmy 70 rocznicę zbrodni katyńskiej, po raz pierwszy zdarzyła się możliwość, że w tamtym miejscu mogliśmy w sposób uroczysty oddać hołd tamtym ofiarom. Niestety osiem lat temu tragedia się skumulowała.
Dariusz Kozak, przewodniczący Rady Miasta w Kielcach, podkreślił, że w katastrofie zginęły osoby związane z ziemią świętokrzyską. To wicepremier Przemysław Gosiewski, wiceminister kultury Tomasz Merta, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Piotr Nurowski, dowódca Wojsk Lądowych generał Tadeusz Buk, czy aktor pochodzący z Chmielnika Janusz Zakrzeński.
Jak co roku, w uroczystościach uczestniczyła delegacja uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Kielcach. Sylwester Ozga, dyrektor placówki, przypomniał, że młodzież od lat opiekuje się pomnikiem na kieleckiej Grabinie.
Pomnik został odsłonięty w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Na kilkutonowym głazie umieszczono tablicę z napisem: Pamięci 96 Ofiar katastrofy pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., zginęli w drodze na uroczystości 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Lecieli, by upomnieć się o prawdę, by świat pamiętał… Kielczanie”. Oprócz tablicy na głazie zamocowano symbolicznego orła wykonanego z metalu, a w niewielkim otworze umieszczono urnę z ziemią przywiezioną z miejsca tragedii. W pobliżu obelisku posadzono także 96 „dębów smoleńskich”.
Wieczorem, 10 kwietnia, uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy odbędą się w parafii świętego Franciszka z Asyżu przy ulicy Warszawskiej 33 w Kielcach. O godz. 17:00 w auli przy świątyni odbędzie się projekcja filmu pod tytułem „Prezydent” – o Prezydencie RP Lechu Kaczyńskim. Następnie o godz. 18:30 rozpocznie się msza święta. Po nabożeństwie – Apel Smoleński i złożenie wiązanek przed tablicą.
Kielce
Prawie 200 osób wyjechało z Kielc do Warszawy, aby uczestniczyć w obchodach ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Pytani przez naszego reportera podkreślali, że w ten sposób mogą się odwdzięczyć i podziękować za służbę dla kraju, tym którzy zginęli tragicznie przed ośmiu laty.
Wiele osób wspominało, że w ten sposób chce uczcić przede wszystkim pamięć Przemysława Gosiewskiego, który szczególnie zasłużył się dla Kielc i regionu świętokrzyskiego.
Zdaniem Jarosława Karysia, kieleckiego radnego PiS jest to szczególna rocznica, w której obchody aktywnie włącza się liczna reprezentacja województwa świętokrzyskiego. – W ósmą rocznicę tych tragicznych wydarzeń, w Warszawie zostanie odsłonięty pomnik, poświęcony ofiarom 10 kwietnia. Dlatego nasz wyjazd jest wyrazem hołdu, szacunku i pamięci o tych, którzy oddali życie aby upamiętnić bohaterów sprzed 78 lat pomordowanych w lasach katyńskich – dodaje.
Uczestnicy wyruszyli z Kielc czterema autokarami. Część mieszkańców miała ze sobą patriotyczne transparenty oraz biało-czerwone flagi.
Łącznie z terenu całego województwa na centralne obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej do Warszawy pojechało około ośmiuset osób.
Jędrzejów
Do Warszawy na centralne uroczystości obchodów ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej wyruszyli również przedstawiciele i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości z pozostałych regionów województwa świętokrzyskiego.
Członkowie Prawa i Sprawiedliwości oraz sympatycy partii z powiatu jędrzejowskiego wyjechali do Warszawy na główne uroczystości 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. W odsłonięciu pomnika ofiar uczestniczyć będzie 50-osobowa delegacja.
Z kolei w Jędrzejowie o godz. 18.00 w Klasztorze Ojców Cystersów odprawiona zostanie uroczysta msza w intencji Lecha i Marii Kaczyńskich, wicepremiera Przemysława Gosiewskiego oraz wszystkich osób, które zginęły pod Smoleńskiem. Po mszy złożone zostaną wiązanki kwiatów oraz zapalone znicze pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy oraz poświęconą Przemysławowi Gosiewskiemu.
Starachowice
W 8. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej w Starachowicach w kościele p.w. Wszystkich Świętych o godz. 18.00 odprawiona zostanie Msza Św. w intencji Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii, wicepremiera Przemysława Gosiewskiego i pozostałych ofiar katastrofy samolotu z 10 kwietnia 2010 r. Po nabożeństwie, przy Panteonie Pamięci Narodu Polskiego, odbędzie się Apel Smoleński, podczas którego wspomniane zostaną wszystkie ofiary katastrofy. Złożone zostaną wiązanki kwiatów i zapalone znicze.
Sandomierz
Z Sandomierza wyjechała dziś autokarem około 50 osobowa grupa osób na uroczystości do Warszawy okazji 8 rocznicy katastrofy smoleńskiej i odsłonięcia pomnika na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wśród uczestników wyjazdu są członkowie i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości z powiatu sandomierskiego, a organizatorem poseł PiS Marek Kwitek.
Jedną z osób, która pojechała na uroczystości do Warszawy jest Stanisław Piętowski z Sandomierza, który powiedział, że jedzie do stolicy z potrzeby serca. Co miesiąc pamięta o tragicznym zdarzeniu sprzed 8 lat, a dzisiejszy dzień jest szczególny, ponieważ wreszcie dojdzie do odsłonięcia pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej, który tak bardzo się im należy. Stanisław Piętowski dodał, że zgromadzenie się w stolicy tak licznej grupy osób z całej Polski popierających działania obecnego rządu świadczy też o jedności i sile tego środowiska.
Marek Jarema przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” w Pilkington Polska dodał, że konieczne jest dogłębne wyjaśnienie przyczyn katastrofy samolotu. – Nawet gdyby miała to być niewygodna prawda to musi być ujawniona, ponieważ ta sprawa dzieli naród Polski, a tak nie powinno być – dodał Marek Jarema.
Ponidzie
Ponad 50 osób z powiatów kazimierskiego, buskiego i pińczowskiego weźmie udział w uroczystościach związanych z odsłonięciem pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Najliczniejszą grupę stanowią członkowie i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy z powiatu pińczowskiego. Jak informuje koordynatorka wyjazdu, Elżbieta Kwiecień-Ząbek, uczestnicy zabiorą ze sobą transparenty z nazwami poszczególnych powiatów oraz polskie flagi.
– Wyjazd do Warszawy w tak szczególnym dniu jest naszym moralnym obowiązkiem. To dla nas duże przeżycie, zważywszy, że wiele osób, które zginęły 8 lat temu znaliśmy osobiście i do dziś przechowujemy pamięć chociażby o premierze Przemysławie Gosiewskim czy minister Grażynie Gęsickiej – podkreśliła Elżbieta Kwiecień-Ząbek z buskiego Klubu „Gazety Polskiej”.
Mieszkańcy Ponidzia wezmą udział w m. in. w odsłonięciu pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej, w modlitwie Regina Caeli i części artystycznej.
Koprzywnica
Uroczystości upamiętniające katastrofę pod Smoleńskiem odbędą się również w Koprzywnicy, którą także odwiedził Prezydent Lech Kaczyński w 2009 roku. O godzinie 18.00 w kościele św. Floriana odbędzie się msza w intencji ofiar katastrofy, a następnie przy obelisku upamiętniającym katastrofę zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.
Ćmielów
Uroczystości upamiętniające zbrodnię katyńską i katastrofę smoleńską odbędą się także w Ćmielowie. O 8.41, czyli o godzinie upadku samolotu, rozpocznie się modlitwa przy pomniku upamiętniającym wydarzenia z 1940 i 2010 roku. Poświęcony jest on osobom, które zginęły pod Smoleńskiem i siedmiu polskim oficerom, pochodzącym z Ćmielowa, którzy zginęli z rąk NKWD.
Przed pomnikiem zostaną złożone kwiaty, swoją obecność zapowiedzieli członkowie NSZZ Solidarność Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież, delegacje ze szkół i mieszkańcy Ćmielowa. Inicjatorem tych obchodów jest proboszcz parafii ksiądz Czesław Gumieniak.