Kolejne dwa uniwersytety III wieku powstaną w województwie świętokrzyskim. Będą funkcjonować w gminach Zagnańsk i Miedziana Góra. Projekt będzie realizowany i finansowany, dzięki programowi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Jak informuje Anna Żmudzińska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie, zajęcia będą odbywały się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Zagnańsku oraz w bibliotece w Samsonowie.
– Wychodzimy naprzeciw naszym seniorom, którzy przez kilka ostatnich miesięcy zgłaszali chęć uczestniczenia w zajęciach z języka angielskiego, warsztatach informatycznych, zajęciach teatralno–literackich, ale także chcą dbać o swoje zdrowie. Zamierzamy prowadzić m. in. warsztaty z dietetykiem, jak również zajęcia taneczne – wylicza Anna Żmudzińska.
Jak dodaje, nie zabraknie także wspólnych śniadań na trawie i spotkań towarzyskich, tak by seniorzy mogli się ze sobą integrować.
– Mamy nadzieję, że te wszystkie zajęcia sprawią, iż mieszkańcy będą rozwijali swoje zainteresowania, ale także zdobywali wiedzę. Zamierzamy organizować także wyjścia na basen, do kina i teatru – dodaje Anna Żmudzińska.
Inauguracja uniwersytetu III wieku w gminie Zagnańsk odbędzie się 10 kwietnia, a w gminie Miedziana Góra 20 kwietnia. W powiecie kieleckim uniwersytety III wieku działają jeszcze m. in. w Morawicy, Masłowie i Chęcinach.
W Kielcach funkcjonują cztery takie placówki. To Świętokrzyski Uniwersytet III Wieku, Uniwersytet „Ponad Czasem”, Staropolski Uniwersytet III Wieku oraz Uniwersytet Otwarty przy Politechnice Świętokrzyskiej. Uniwersytety dla seniorów działają także w Jędrzejowie, Pińczowie, Busku–Zdroju, Sandomierzu, Starachowicach, Skarżysku – Kamiennej oraz w Opatowie i Ostrowcu – Świętokrzyskim.
Jędrzejów
Jubileusz 5–lecia obchodzi w tym roku Uniwersytet Trzeciego Wieku w Jędrzejowie. Stowarzyszenie zrzesza obecnie 140 osób.
– Seniorzy spotykają się co środę podczas wykładów i seminariów, ponadto działają w kilku sekcjach m.in.: sportowej, teatralnej, czy poznaj świat – informuje Anna Pańtak prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Jędrzejowie.
Jak dodaje, dla swoich studentów uniwersytet organizuje również wycieczki oraz spotkania integracyjne. Główne obchody jubileuszowe odbędą się 21 września podczas inauguracji nowego Roku Akademickiego.
– Wtedy będziemy chcieli uhonorować i wyróżnić osoby i instytucje, które od samego początku działalności wspierają Uniwersytet i z nami współpracują – mówi prezes Anna Pańtak.
Od września zeszłego roku Uniwersytet Trzeciego Wieku w Jędrzejowie rozdaje dla seniorów Koperty Życia, które mają zapewnić jędrzejowskim seniorom szybszą i skuteczniejszą pomoc medyczną.
Opatów
UTW w Opatowie działa od 2011 roku. Jego prezes Janina Sobala mówi, że w zrzeszeniu obecnie działa 47 seniorów. Są to osoby w wieku od 50 do 88 lat, w większości z Opatowa, ale także okolicznych wsi. Działają różne sekcje upowszechniające zainteresowania seniorów np. kulturoznawcza, językowa, zdrowotna. Ponadto organizowane są wyjazdy do teatru czy piesze wędrówki.
Starostwo Powiatowe zorganizowało słuchaczom zajęcia fitness i jogi. Ponadto seniorzy regularnie wyjeżdżają na basen w Ożarowie. UTW włącza się w wydarzenia organizowane w mieście, m.in. przez Opatowski Ośrodek Kultury.
Ostrowiec
W Ostrowcu Świętokrzyskim UTW działa już od 15 lat. 260 członków już teraz przygotowuje się do dwudniowego świętowania, które zaplanowano na 23 i 24 czerwca. Członkowie grają w teatrze, kabarecie, zespołach muzycznych, współpracują ze szkołami czy Domami Opieki Społecznej.
Irena Podsiadły, sekretarz ostrowieckiego UTW mówi, że słuchacze mogą realizować się na wielu polach. Przynajmniej dwa razy w miesiącu organizowane są wykłady o różnej tematyce, najczęściej zdrowotnej, historycznej, a nawet teologicznej. Odbywają się warsztaty komputerowe i językowe m.in. z angielskiego, niemieckiego czy francuskiego.
Krystyna Borys, członek zarządu UTW w Ostrowcu Świętokrzyskim podkreśla, że realizowane są także różne projekty. Najbliższy zrealizowany zostanie pod koniec kwietnia. Będzie to konferencja historyczna z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Drugi projekt ma charakter społeczny i dotyczy dbania o zdrowie i nieuleganiu nałogom. Skierowany jest dla dorosłych, odbyły się już warsztaty dla dzieci i młodzieży ze szkoły podstawowej i gimnazjum.
Po konsultacjach z różnymi organizacjami zrzeszającymi seniorów uniwersytet co roku zgłasza propozycje do Budżetu Obywatelskiego.
Ponidzie
Na Ponidziu funkcjonują Trzy Uniwersytety Trzeciego Wieku. Pierwszy z nich działalność rozpoczął w 2012 roku w Busku-Zdroju. Na zajęcia odbywające się głównie w Buskim Samorządowym Centrum Kultury uczęszcza obecnie 140 studentów. Jak mówi Maria Mazur, przewodnicząca uniwersytetu, seniorzy biorą udział m.in. w wykładach poświęconych zdrowiu i bezpieczeństwu, a także w zajęciach z języków obcych, gimnastycznych, plastycznych, tanecznych i muzycznych.
W Pińczowie Uniwersytet Trzeciego Wieku działa od 2013 roku. Obecnie skupia ponad 70 studentów. Zajęcia dla seniorów odbywają się od poniedziałku do piątku w Pińczowskim Centrum Kultury. Placówka znalazła się w gronie siedmiu uniwersytetów z regionu, które uzyskały dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na realizację projektu „Edukacja bez barier”. Projekt w Pińczowie realizowany jest od 3 kwietnia. Znalazły się w nim wykłady edukacyjne, warsztaty rękodzielnicze, lektoraty językowe, zajęcia podnoszące sprawność i aktywizujące ruchowo, a także konkurs literacki.
Z kolei pierwszy rok akademicki zainaugurował w listopadzie ubiegłego roku Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wiślicy. Powstał z inicjatywy stowarzyszenia Ziemia Buska, które miedzy innymi na ten cel otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na zajęcia w wiślickim Zespole Szkolno-Przedszkolnym uczęszcza 19 studentów.
Sandomierz
W Sandomierzu Uniwersytet III Wieku skupia ponad sto osób, których z roku na rok przybywa. Zajęcia organizowane są regularnie raz na tydzień w wydziale zamiejscowym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego dotyczą różnych dziedzin m. in. prawa, psychologii, literatury i wielu innych zagadnień, oprócz tego studenci korzystają z lekcji języka angielskiego – powiedziała koordynatorka Uniwersytetu III Wieku Ewa Cieślak. Seniorzy zawiązali grupę spacerową pn. Łaziki. Jej członkowie pieszo odwiedzają ciekawe miejsca w Sandomierzu i najbliższym sąsiedztwie wyjeżdżają również na krajoznawcze wycieczki, uczestniczą w warsztatach i różnego rodzaju zajęciach organizowanych przez miejskie instytucje np. z zakresu rękodzielnictwa.
Wiceburmistrz Sandomierza Katarzyna Zioło stwierdziła, że członkowie Uniwersytetu III Wieku w Sandomierzu to ludzie bardzo aktywni i mocno identyfikujący się z miastem. Uczestniczą w ważnych wydarzeniach organizowanych w Sandomierzu, są liczną grupą odbiorców wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Ponadto część studentów wchodzi w skład Rady Seniorów, która jest organem doradczym Rady Miasta.
Gmina dofinansowuje działalność Uniwersytetu III Wieku kwotą 4 tysięcy złotych rocznie. Pieniądze są przeznaczane na wycieczki i spotkania integracyjne. Ponadto seniorzy mogą nieodpłatnie organizować swoje spotkania w obiektach należących do miasta.
Sandomierski Uniwersytet III Wieku ma 20 lat.
Starachowice
W Starachowicach UTW działa od 2007 roku. Mieści się w Galerii Handlowej „Skałka”. Na zajęcia uczęszcza blisko 300 seniorów.
Cieszą się one dużym zainteresowaniem seniorów, którzy mogą tam spotkać się ze znajomymi i razem miło spędzić czas rozwijając własne pasje i zainteresowania. Studenci uczestniczą w różnych zajęciach m.in. z gimnastyki, rehabilitacji, jogi, a także tańca towarzyskiego. Prowadzone są lektoraty języków obcych: niemieckiego, angielskiego, włoskiego i japońskiego. W placówce odbywają się również zajęcia muzyczne oraz warsztaty komputerowe.
Działa także sekcja edukacji obywatelskiej. Organizowane są prelekcje i wykłady o tematyce historycznej i przyrodniczej. Stworzony został taras pełniący funkcję przydomowego ogródka, w którym uprawiane są zioła i warzywa. Seniorzy wyjeżdżają na liczne wycieczki krajoznawcze i rajdy okolicznościowe.
Studenci korzystają również z wielu ulg i zniżek gwarantowanych w ramach programu Starachowicka Karta Seniora 60+.