Grób Pański w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu po raz pierwszy został zbudowany w innym niż dotychczas miejscu. Znajduje się na wprost wejścia bocznego, czyli u progu kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej. Tło całej kompozycji stanowi fototapeta przedstawiająca wnętrze grobu, a przez otwór w skale przedziera się światło bijące ze Wzgórza Golgota z trzema krzyżami, a także z wnętrza grobu.
– To zmartwychwstający Chrystus przynosi światło, które jest zbawieniem człowieka, Chrystus jest światłością całego świata, która oświeca każdego człowieka. Taka jest wymowa tego miejsca – powiedział ks. Tomasz Lis, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu.
W kościele św. Ducha przy Grobie Pańskim ustawiono słup biczowania, pręgież, koronę cierniową i trzcinę, na której spragnionemu Jezusowi podano gąbkę nasączoną octem.
– To wszystko po to, aby ukazać całą drogę cierpienia Chrystusa – powiedział rektor kościoła ks. Bogusław Pitucha.
U stóp Grobu Pańskiego ustawione są białe i czerwone kwiaty w doniczkach – azalie i hortensje. Kolory kwiatów nawiązują do dzieł miłosierdzia Jezusa Chrystusa.
W kościele św. Pawła Grób Pański jest skromny, aby swoim wystrojem nie rozpraszał podczas modlitwy. Jest tam krzyż, przez który przewieszono białe płótno. Obok grobu zainstalowano drzewko ze sztucznymi, białymi kwiatami.
– Ten element symbolizuje, że ze śmierci wyrasta Kościół i nowa społeczność tych wszystkich, którzy wierzą w zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Chcemy zanieść tę dobrą wieść każdemu człowiekowi, do każdego domu – powiedział ks. Krzysztof Rusiecki, proboszcz parafii św. Pawła.
U podnóża Grobu Pańskiego są białe i fioletowe kwiaty.