W zamieszczonym na Facebooku felietonie poseł Krzysztof Lipiec zarzuca politykom PSL i PO ignorancję w sprawach gospodarczych. To, według posła, główny powód słabej kondycji naszego regionu.
„Minęły czasy szczęśliwej prostoty, Trzeba się uczyć, upłynął wiek złoty!” – cytatem z Ignacego Krasickiego poseł Lipiec zachęca przewodniczącego komisji Strategii i Rozwoju w Sejmiku Województwa Grzegorza Gałuszkę z PSL oraz Lucjana Pietrzczyka z Platformy Obywatelskiej do zapoznania się ze stanowiskiem ich przedstawicieli w Sejmie w sprawie ustawy „O zasadach wspierania nowych inwestycji”.
„Wypowiedzi przedstawicieli PSL i PO wskazują na to, że ci Panowie nie przeczytali nawet założeń ustawy „O zasadach wspierania nowych inwestycji”, na temat której rozmawiali. Rządowy projekt ustawy o wspieraniu nowych inwestycji miał już w poprzednim tygodniu swoje I czytanie w Sejmie i bez głosu sprzeciwu został skierowany do prac w Komisji Gospodarki i Rozwoju” – pisze poseł.
Parlamentarzysta martwi się, że elementarny brak wiedzy rządzących regionem na temat bardzo istotnej ustawy ustanawiającej prawa Specjalnej Strefy Ekonomicznej na terenie całego kraju, doprowadzi do całkowitej zapaści województwa świętokrzyskiego.
Kompendium wiedzy na temat ustawy, zamieszczone w felietonie, pokazuje korzyści dla regionu i ułatwienia dla mikro, małych i średnich firm.
Program Bez Demagogii, 26.03.2018.
TREŚĆ ZAMIESZCZONEGO NA FACEBOOKU FELIETONU POSŁA KRZYSZTOFA LIPCA:
Do polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego i Platformy Obywatelskiej:
Minęły czasy szczęśliwej prostoty, trzeba się uczyć, upłynął wiek złoty!
Po obejrzeniu poniedziałkowego programu „Bez Demagogii” w TVP Kielce chyba nikt nie będzie miał wątpliwości dlaczego Województwo Świętokrzyskie jest najmniej atrakcyjnym regionem w Polsce pod względem inwestycyjnym, dlaczego w naszym regionie fundusze unijne wdraża się w tak opieszały sposób w końcu dlaczego wg Eurostatu jesteśmy jednym z najbiedniejszych regionów w Unii Europejskiej. W naszym regionie nie zmieni się nic, jeżeli takie osoby jak Pan Grzegorz Gałuszka z PSL, przewodniczący komisji Strategii i Rozwoju w Sejmiku Województwa wypowiada się w sposób wskazujący na brak elementarnej wiedzy o bieżącej sytuacji gospodarczej naszego regionu podobnie jak były poseł Platformy Obywatelskiej Pan Lucjan Pietrzczyk.Wypowiedzi przedstawicieli PSL i PO wskazują na to, że ci Panowie nie przeczytali nawet założeń ustawy O zasadach wspierania nowych inwestycji na temat, której rozmawiali. Rządowy projekt ustawy o wspieraniu nowych inwestycji miał już w poprzednim tygodniu swoje I czytanie w Sejmie i bez głosu sprzeciwu został skierowany do prac w Komisji Gospodarki i Rozwoju. Gdyby Pan Gałuszka i Pietrzczyk przeczytali chociażby doniesienia prasowe na temat tej ustawy to dowiedzieliby się, że nie budzi on kontrowersji nawet u posłów takich klubów parlamentarnych jak Platforma Obywatelska czy Nowoczesna. To wszystko wskazuje na to, że już w kwietniu może zostać uchwalony i skierowany do Senatu.To gremialne wsparcie projektu ze strony wszystkich posłów oznacza, że uczynienie specjalną strefą ekonomiczną całego terytorium naszego kraju- co jest celem tej ustawy, jest oczekiwane w Polsce od dawna.Brak wiedzy i przede wszystkim brak przygotowania to przejaw ignorancji w stosunku do mieszkańców naszego regionu. Takie zachowanie charakteryzowało 8 lat rządów PO-PSL w Polsce ale ten czas się skończył. Pomysł PSL na rozwój naszego rozwoju się nie sprawdził. Powtarzam od dawna, że Polskie Stronnictwo Ludowe doprowadziło nasz region do stagnacji. Po wypowiedziach przedstawiciela PSL wskazujących na elementarny brak wiedzy w tematach gospodarczych i rozwojowych obawa przed kolejną kadencją nieudolnych polityków bez kompetencji i wizji rozwoju spod znaku Polskiego Stronnictwa Ludowego doprowadzi do całkowitej zapaści Województwa Świętokrzyskiego.
Poniżej kompendium wiedzy dla Panów Gałuszki i Pietrzczyka na temat ustawy O zasadach wspierania nowych inwestycji:
Według projektu ustawy preferencje podatkowe dla inwestorów na terenie całego kraju zależałyby od trzech podstawowych i jasnych kryteriów: lokalizacji inwestycji, charakterystyki inwestycji i jakości tworzonych miejsc pracy.
Instrument zwolnień podatkowych będzie dostępny dla nowych inwestycji spełniających kryteria ilościowe rozumiane, jako wielkość nakładów inwestycyjnych, zróżnicowana jednak ze względu na miejsce inwestycji (np. w powiecie skarżyskim o najwyższym poziomie bezrobocia w woj. świętokrzyskim, wystarczą nakłady w wysokości 200 tysięcy złotych, podczas gdy np. inwestycja w Katowicach wymagałaby nakładów inwestycyjnych w wysokości 2 mln zł) oraz kryteria jakościowe zgodne ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Szczególnie wysoko będą oceniane inwestycje, które mają pozytywne oddziaływanie na rozwój kraju i regionu np. przez transfer know-how oraz zapewnienie korzystnych warunków dla pracowników.
Nowe propozycje ministerstwa inwestycji i rozwoju dotyczące wsparcia dla nowych inwestycji, wynikają także, z uciążliwości i długotrwałości procedur zmiany granic istniejących specjalnych stref ekonomicznych.
Jakie korzyści dla Województwa Świętokrzyskiego?
Po pierwsze: otwarcie szans dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw do otrzymania zwolnienia podatkowego. Dotychczas kryteria stawiane przed firmami, które chciały funkcjonować w Specjalnych Strefach Ekonomicznych powodowały, że po te zwolnienia sięgały firmy duże, często z zagranicznym kapitałem. Zapisy nowej ustawy będą powodowały, że nasze lokalne świętokrzyskie firmy uzyskają ogromną szansę na zwiększenie swojej konkurencyjności poprzez otrzymanie od państwa polskiego wsparcia w postaci zwolnienia podatkowego. W Polsce najpopularniejszymi formami pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom jest dotacja z funduszy unijnych oraz zwolnienie podatkowe dawane przez Specjalne Strefy Ekonomiczne. Nowa ustawa zwiększa szanse dla naszych lokalnych firm na otrzymanie tego drugiego wsparcia. Firm, które są zarejestrowane w naszym regionie i tu płacą podatki.
Po drugie: zwiększamy atrakcyjność inwestycyjną Województwa Świętokrzyskiego. Cała Polska Specjalną Strefą Ekonomiczną tzn. że to przedsiębiorca będzie decydował, gdzie chce prowadzić swoją firmę. Dotychczas miał do wyboru tylko lokalizacje, głównie tereny samorządowe, które były objęte przywilejami Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Po wejściu w życie nowych przepisów przedsiębiorca który jest właścicielem nieruchomości wystarczy, że zgłosi się do spółki zarządzającej Specjalną Strefą Ekonomiczną i wskaże teren gdzie chce inwestować i w ciągu 3-4 miesięcy będzie miał teren objęty przywilejami podatkowymi. Tereny prywatne, które mogą mieć potencjał inwestycyjny będą mogły być wykorzystane pod działalność gospodarczą w oparciu o zwolnienia podatkowe.
Po trzecie: Przedsiębiorcy chcący inwestować w województwie świętokrzyskim będą musieli spełnić niższe kryteria jakościowe i ilościowe w odniesieniu do tej inwestycji niż w województwie małopolskim, śląskim czy łódzkim.
A na koniec dedykacja dla polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego: Vlastimil Hofman, Minął wiek złoty, uczyć się trzeba, 1930