14 metrów i 30 centymetrów miała najdłuższa palma wielkanocna zaprezentowana w konkursie w Chmielniku. Powstawała kilka miesięcy. Została wykonana w całości z naturalnych materiałów: bibuły i kwiatów, bez wykorzystania sztucznych konstrukcji.
– Palma nawiązuje do 100-lecia Niepodległości Polski i składa się z ponad 1200 róż – mówi Jolanta Bogacz z Koła Gospodyń Wiejskich w Kotlicach, które wykonało palmę.
Zawiera ona wszystkie 7 kolorów, które zgodnie z tradycją i symboliką powinny znaleźć się w palmie, np. zieleń, symbolizującą nadzieję. Dominuje jednak kolorystyka biało-czerwona, uzyskana właśnie dzięki wykorzystaniu róż w tych kolorach. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich pracowały wspólnie, wspominając przy kawie i herbacie dawne czasy. Pomagało im dwóch panów.
Jury na chmielnickim Rynku oceniło w sumie 17 palm. Niektóre z nich wykonały rodziny, angażując w pracę kilka pokoleń, np. córkę, mamę i babcię. Tak było w przypadku prawie 3-metrowej palmy 6-letniej Amelki. Palma została wykonana z krepiny, bibuły, bazi, traw i bukszpanu. Amelka przyznaje, że trochę pomagała mamie w pracy, a najbardziej podobało się jej robienie kwiatków. Mama Amelki, Joanna, przyznaje, że robiła z dziećmi palmę po raz pierwszy. Chciała pokazać im, jak dawniej przygotowywano palmy na święta i zachęcić do kultywowania starych tradycji. Babcia przyznaje, że wykonanie w domu niemal 3-metrowej palmy, to bardzo duże wyzwanie, wymagające dużego nakładu pracy.
Konkurs na najdłuższą i najpiękniejszą palmę zorganizowało po raz drugi Chmielnickie Centrum Kultury.
NAJPIĘKNIEJSZE PALMY WIELKANOCNE 2018 W CHMIELNIKU:
I miejsce: Świetlica Wiejska w Suchowoli
II miejsce: Klub Wolna Strefa w Szyszczycach
III miejsce: Świetlica Wiejska w Grabowcu.
NAJDŁUŻSZE PALMY WIELKANOCNE 2018 W CHMIELNIKU:
I miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich z Kotlic – 14 m 30 cm
II miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich ze Zrecza Chałupczańskiego – 12 m 80 cm
III miejsce: Płomyki Ducha Św. z Chmielnika – 12 m 10 cm