W Zamku Królewskim w Sandomierzu odbyło się Śniadanie Wielkanocne. To coroczne spotkanie przedstawicieli gmin z powiatu sandomierskiego oraz władz, podczas którego kultywowane są tradycje świąteczne.
Każda z gmin przygotowała na to wydarzenie własny koszyk ze święconką. Pomysły były rozmaite, ale wszystkie utrzymane w duchu tradycji. Gmina Wilczyce przywiozła okazały kosz w kształcie gniazda przygotowany przez miejscową bibliotekę, koło gospodyń wiejskich oraz zespół ludowy „Wilczanie”.
– Nasz kosz symbolizuje wiosnę i odrodzenie, jest w nim wszystko, co powinno się poświęcić w Wielką Sobotę. Jest taki duży w nawiązaniu do dawnych obyczajów. W koszach wielkanocnych święcono tyle, aby mogła się tą ilością pożywić cała rodzina podczas świątecznego śniadania – powiedziała Lidia Rutkowska, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Wilczycach.
W uroczystościach uczestniczyły władze różnego szczebla oraz parlamentarzyści. Prezes świętokrzyskich struktur PiS poseł Krzysztof Lipiec powiedział, że Śniadania Wielkanocne organizowane przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu pięknie wpisują się w kultywowanie naszych tradycji, świadczą o przywiązaniu do chrześcijańskich tradycji.
– To wyraźny przekaz, że wszyscy jesteśmy za życiem i że cenne wartości, wokół których ludzie się gromadzą jak np. białe marsze – dodał poseł Lipiec.
Poseł Marek Kwitek zwrócił uwagę na duchowość tych świąt i stwierdził, że nie może nam jej przyćmić wszystko to, co jest tylko dodatkiem. Dodał, że coroczne spotkania w zamku gromadzą ludzi o różnych poglądach i to jest też niewątpliwy atut tego wydarzenia.
Wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski przypomniał, że kilka lat temu w Śniadaniu Wielkanocnym w sandomierskim zamku uczestniczył obecny Prezydent RP Andrzej Duda, któremu bardzo podobało się to wydarzenie. Wojewoda dodał, że takie spotkania tuż przed świętami są ważne, ponieważ gromadzą ludzi z danego terenu, pracujących tutaj i zdobywających różne doświadczenia, którzy siedząc przy wspólnym stole, podkreślają pamiątkę Zmartwychwstania Pańskiego.
Danuta Rączkowska z Koła Gospodyń Wiejskich w Sośniczanach w gminie Koprzywnica stwierdziła, że Śniadania Wielkanocne w zamku są kształcące, ponieważ można zapoznać się z całą gamą pomysłów na dekoracje świąteczne oraz potrawy, co potem można wykorzystać u siebie.
Podczas Śniadania Wielkanocnego każda gmina zaprezentowała własną święconkę. W delegacjach byli samorządowcy, członkowie stowarzyszeń, zespołów ludowych i kół gospodyń wiejskich. Ksiądz kanonik Krzysztof Rusiecki poświęcił kosze, po czym wszyscy usiedli do stołów na poczęstunek wielkanocnymi potrawami. W części artystycznej wystąpiły zespoły z terenu miasta i gminy Zawichost prezentując zwyczaje związane z Wielką Niedzielą.