W Ostrowcu Świętokrzyskim upamiętniono imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pomysłodawcą spotkania był senator Jarosław Rusiecki. Spotkanie odbyło się przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Parku Miejskim.
Funkcjonujący obecnie obelisk został ufundowany przez mieszkańców w 1932 roku. Nie został rozebrany podczas II wojny światowej. Ostrowiec wchodził wówczas w skład Generalnego Gubernatorstwa, a Niemcy na tym terenie nie zacierali śladów przedwojennej historii związanej z Marszałkiem i Legionami. Dopiero w 1949 roku, pod pretekstem rozbudowy wodociągu miejskiego, władze komunistyczne zdecydowały o rozebraniu pomnika.
Płaskorzeźba przedstawiająca popiersie Piłsudskiego była przez lata ukrywana, później od złomiarza odkupił ją dyrektor Muzeum Miasta Tarnobrzega Adam Wójcik. Kiedy na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku postanowiono odbudować pomnik, rzeźbiarz Gustaw Hadyna przygotował dwie kopie popiersia. Jedna jest umieszczona na obecnym pomniku Piłsudskiego w Parku Miejskim, druga znajduje się w Tarnobrzegu. Oryginał przechowuje Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu.
Pomnik upamiętnia Marszałka i jego żołnierzy. Wśród nich są uczniowie ostrowieckich szkół, którzy brali udział w I wojnie światowej oraz wojnie polsko-bolszewickiej.
Obecny pomnik Józefa Piłsudskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim został odsłonięty w 1993 roku. Znajduje się w innej lokalizacji, niż przedwojenna. Tu odbywają się najważniejsze uroczystości patriotyczne, dzisiejsza uroczystość wpisuje się w obchody Roku Niepodległości.