W Sandomierzu odsłonięto granitową tablicę ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Znajduje się ona na budynku Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji nad Wisłą. Uroczystości zorganizowano z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 84 rocznicy nadania Marszałkowi Honorowego Obywatelstwa Miasta Sandomierza.
Uczestniczący w uroczystościach Tomasz Jamróz Piłsudski, praprawnuk Adama Piłsudskiego – brata Józefa powiedział, że to żywa lekcja historii, dodał, że tego typu uroczystości upamiętniające wielkich Polaków są bardzo potrzebne, ponieważ w myśl słów Marszałka, ludzie, którzy przestają dbać o swoją przeszłość, przestają być narodem. Krewny Józefa Piłsudskiego dodał, że ważne jest także to, iż w różnych częściach Polski pamięta się o Józefie Piłsudskim na wiele różnych sposobów oddając hołd człowiekowi, który budził Polskę do zmartwychwstania.
Burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski w przemówieniu okolicznościowym powiedział, że nie bez znaczenia jest to, iż tablica zawisła w miejscu bardzo lubianym przez mieszkańców i turystów. Tereny nad Wisłą już przed wojną nosiły imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wojna i czas powojenny nie sprzyjał kultowi tej postaci. W 1991 roku uchwałą Rady Miasta przywrócono bulwarowi imię Marszałka Piłsudskiego. – Pamiątkowa tablica to zaakcentowanie związku Marszałka z naszym miastem. Uważam, że jesteśmy to winni nie tylko Marszałkowi, ale i młodemu pokoleniu Polaków, które musi pamiętać, że Piłsudski to postać, dla której Polska była najważniejsza – powiedział burmistrz Bronkowski.
Akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Sandomierza dla Marszałka Józefa Piłsudskiego był zawieziony do Belwederu w 1935 roku przez grupę sandomierskich radnych. Wśród nich był Franciszek Guz, którego wnukiem jest Marceli Czerwiński, aktualnie sprawujący mandat miejskiego radnego. Powiedział nam, że uroczystości są dla niego dużym przeżyciem. O wizycie w Belwederze u Marszałka jego dziadek bardzo dużo opowiadał i był z tego dumny.
W uroczystościach odsłonięcia tablicy uczestniczyli m. in. przedstawiciele służb mundurowych tj. policji i Wojska Polskiego oraz Związek Strzelecki „Strzelec”.
Na zakończenie delegacje złożyły pod tablicą wiązanki kwiatów.