Z bezpłatnych badań profilaktycznych pod kątem występowania raka jamy ustnej można było skorzystać w jednej z kieleckich przychodni. Akcję zorganizowała Fundacja „Z uśmiechem przez życie”.
Rak jamy ustnej zajmuje ósme miejsce pod względem częstości występowania pośród wszystkich nowotworów, natomiast w połowie przypadków choroba wykrywana jest w późnych stadiach. Wskaźnik śmiertelności w ciągu 5 lat wynosi od 40 do 50 proc.
Jak informuje specjalista protetyk Dorota Kulczycka objawami, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza są wszelkie zaczerwienienia, utrzymujące się dłużej niż dwa tygodnie, stany nadżerkowe, czy zbytnie rogowacenie błony śluzowej w jamie ustnej.
– Badanie jest krótkie i bezbolesne. Pacjent płucze jamę ustną specjalnym płynem, który uwidacznia zmiany. Dodatkowo jamę ustną oglądamy dzięki specjalistycznej lampie. Niepokojące zmiany można zauważyć na wiele lat zanim się pojawią już wyraźniejsze objawy – dodaje dr Dorota Kulczycka.
Udział w akcji wziął m.in. Paweł Kozłowski.
– Skorzystałem z badania, ponieważ jestem w wieku, który może powodować pewnie zmiany w organizmie. W mojej rodzinie już kilka osób miało problemy onkologiczne, dlatego stwierdziłem, że takie badanie warto wykonać. Wynik wyszedł dobry, cieszę się, że jestem zdrowy – dodał Paweł Kozłowski.
W 2012 roku w Polsce wykryto ponad 3,5 tysiąca przypadków raka jamy ustnej, warg i gardła. Profilaktyczne badania pod kątem występowania tego nowotworu szczególnie powinny wykonywać osoby palące papierosy, nadużywające alkoholu, powyżej 40. roku życia oraz osoby, u których w rodzinie pojawił się ten nowotwór.