Odnowienie historycznych stawów biskupich oraz utworzenie w ich pobliżu multimedialnej ścieżki edukacyjnej – to pomysł na kolejny etap rewitalizacji Bodzentyna. Gmina będzie ubiegać się o unijne pieniądze na ten cel.
Stawy Biskupie to miejsce położone u podnóża wzgórza zamkowego, wzdłuż rzeki Psarki. Pierwotnie w XVII wieku, czyli w czasach swej świetności miejsce to miało charakter parku wodnego.
Profesor Urszula Oettingen, historyk Uniwersytetu Jana Kochanowskiego wyjaśnia, że stanowił on bardzo ważną część kompleksu Pałacu Biskupów Krakowskich. Stawów biskupich było pięć, pełniły one funkcję gospodarczą, hodowano w nich ryby. Poza tym w ich obszarze zlokalizowany był zwierzyniec, w którym hodowano między innymi daniele. Ze wzgórza do ogrodów prowadziły dwa zejścia. Ogród był uporządkowany, do dziś zachowały się w nim stare drzewa, m.in. szpaler grabów, które pojawiły się tam w wyniku nasadzeń.
Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna wyjaśnia, że dzięki porozumieniu, jakie miasto zarwało z Parkiem Narodowym, gmina otrzymała w piętnastoletnie użyczenie ponad 3- hektarową nieruchomość. Dzięki temu gmina mogła złożyć wniosek o rewitalizację.
W planach jest odtworzenie dawnych stawów, które obecnie są zamulone i niedostępne dla zwiedzających. Utworzona zostanie w ich pobliżu wyniesiona kładka przyrodniczo – turystyczno – edukacyjna. Pojawią tam się tablice multimedialne, na których przedstawiona zostanie historia tego miejsca. Ścieżka ma połączyć, ruiny zamku z pozostała częścią miasta w okolicach ulicy Suchedniowskiej. Ma to być kompleksowe działanie, połączone z rewitalizacją ruin zamku. Władze chcą w ten sposób przywrócić wartości historyczne i dziedzictwo kulturowe Bodzentyna.
– Chodzi o pokazanie tego miejsca nie tylko w świetle historyczno – zabytkowym, ale poprzez nowoczesne działania – dodaje burmistrz.
Kolejną atrakcją, która ma powstać w pobliżu stawów, ma być amfiteatr, gdzie będą mogły się odbywać różne wydarzenia plenerowe. Poza tym, jednym z zadań jest także odsłonięcie wzgórza zamkowego i ruin zamku. Konieczne będzie wycięcie części drzew, które przesłoniły to miejsce.