37 zespołów śpiewaczych, wokalno-instrumentalnych, chórów i solistów prezentuje swoje umiejętności w V Przeglądzie Pieśni Pasyjnej i Pokutnej na Św. Krzyżu. Chór ze Starachowic Kamerton zaśpiewał m. in. utwór oparty na rękopisie klarysek z 1600 r pt. „Wszyscy mieszańcy Dworu Niebieskiego”. Z kolei zespół śpiewaczy Makoszanki z gminy Bieliny przygotował utwory z XI i XII wieku – mówi przewodnicząca zespołu Maria Skrzyńska.
Są to pieśni „Panie, Ty widzisz, krzyża się nie lękam” i „Oto Jezus umiera”. Ich brzmienia nieco odbiegają od współczesnych pieśni. Są to piękne utwory ze wspaniałym tekstem i warto je odkrywać na nowo – uważa Maria Skrzyńska. Dodaje, że dla niej te pieśni pociągają za serce i jeszcze lepiej od współcześnie znanych utworów odzwierciedlają mękę i śmierć Chrystusa.
Dr Maria Zawartko z Akademii Muzycznej we Wrocławiu od 5 lat ocenia występy podczas przeglądu na Św. Krzyżu. Jej zdaniem ich poziom co roku wzrasta. Jury zwraca uwagę m. in. na intonację, emisję, dykcję i interpretację utworu. Dr Maria Zawartko przyznaje, że podczas przeglądu na Św. Krzyżu odkrywa pieśni pasyjne na nowo, szczególnie dzięki występom zespołów ludowych. – Wiele zespołów i solistów wyróżniło się ciekawymi prezentacjami utworów, których wcześniej nie znałam, choć znam ich wiele – zaznacza dr Maria Zawartko.
Przegląd Pieśni Pasyjnej i Pokutnej organizują wspólnie Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej oraz gmina Nowa Słupia. Wójt Andrzej Gąsior uważa, że na popularność przeglądu wpływa miejsce, w którym występują wykonawcy. Święty Krzyż jest urzekający, a w czasie Wielkiego Postu śpiewanie tutaj jest dla wykonawców szczególną formą modlitwy.
Koncert galowy laureatów Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej rozpocznie się jutro o godzinie 16.00 w Bazylice na Św. Krzyżu. Wystąpi w nim 12 najlepszych wykonawców, wybranych przez jury.