Dzienny Dom „Senior +” rozpoczął działalność w Gorzkowie w gminie Kazimierza Wielka. Placówka funkcjonuje w budynku byłej szkoły podstawowej i jest przeznaczona dla osób powyżej 60 roku życia. Mogą tam wspólnie spędzać czas i korzystać z zajęć aktywizujących.
Dom ma prowadzić kielecka Caritas. Dyrektor organizacji, ksiądz Stanisław Słowik informuje, że do dyspozycji seniorów jest ponad 30 miejsc. Mogą korzystać z sal terapii zajęciowej z aneksem kuchennym i jadalnią, sali ćwiczeń ruchowych, pokojów do relaksu oraz biblioteki. W najbliższych miesiącach, powstanie tam również kilkanaście mieszkań wspieranych. Obecnie trwają prace adaptacyjne piętra budynku, które zostanie przeznaczone na ten cel. – Placówka będzie również świadczyła usługi środowiskowe, czyli opiekę w domu zamieszkania osób starszych. W ofercie znajdzie się rehabilitacja, poradnictwo medyczne oraz wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego. Łącznie, działając w całym powiecie będziemy w stanie pomóc około 100 osobom – powiedział dyrektor kieleckiej Caritas.
Burmistrz Kazimierzy Adam Bodzioch, tłumaczy, że w gminie mieszka ponad 3,5 tysiąca seniorów, dlatego jego zdaniem zapotrzebowanie na tę formę pomocy jest duże. Burmistrz dodał, że obecnie z placówki korzysta 20 osób.
Otwarcie dziennej świetlicy w Gorzkowie zbiegło się z rozpoczęciem działalności pierwszej w powiecie kazimierskim spółdzielni socjalnej „Kazimierskie smaki”, która będzie przygotowywała posiłki m. in. dla podopiecznych domu „Senior +” i uczniów szkoły w Wielgusie. Spółdzielnia powstała dzięki pomocy jednego z Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej, który z udziałem środków unijnych prowadzi kielecka Caritas.
Jak informuje prezes spółdzielni, Katarzyna Oracz, pracę w spółdzielni znalazło 5 bezrobotnych kobiet. – Mamy świadomość, że przecieramy szlaki. Będziemy chcieli dotrzeć z naszą ofertą również do odbiorców indywidualnych, oferując im posiłki w przystępnej cenie – zapowiada prezes spółdzielni.
Remont budynku na potrzeby świetlicy i mieszkań wspieranych dla seniorów oraz wyposażenie obiektu kosztowały ponad milion złotych. W dużej części koszt pokryła rządowa dotacja z programu „Senior +”. W całym regionie, w ostatnim roku powstały cztery tego typu placówki.
Oprócz Gorzkowa, domy „Senior +” powstały także w Kunowie, Zagnańsku i Janowicach Poduszowskich, w gminie Gnojno. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przekazało na ten cel w ubiegłym roku ponad milion osiemset tysięcy złotych.