Diecezja kielecka we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim otwiera podyplomowe studia katechetyczne dla osób, które chcą uczyć religii. Zajęcia będą się odbywały w Kielcach od 16 marca, potrwają dwa lata. Są przeznaczone dla wszystkich, którzy ukończyli studia magisterskie lub licencjackie. Ta inicjatywa ma ułatwić dostęp do zawodu katechety osobom świeckim.
Dotychczas, poza księżmi i siostrami zakonnymi, do nauki religii dopuszczano tylko osoby świeckie, które skończyły 5-letnie studia teologiczne. W ostatnich latach widać spadek zainteresowania tym kierunkiem. Do pracy katechety zgłasza się zaledwie ok. 6 osób rocznie, które skończyły 5-letnią teologię. Tymczasem za kilka lat diecezja może potrzebować większej liczby katechetów – mówi ks. dr Karol Zegan, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kielcach.
Znaczna część osób, które obecnie uczą religii, to katecheci zatrudnieni w latach 1991-1996. Wtedy przyjęto do pracy ok. 160 osób świeckich. Obecnie są oni między 50., a 60. rokiem życia i w ciągu najbliższych dziesięciu lat nabiorą praw emerytalnych. Diecezja kielecka może być w trudnej sytuacji, w której w krótkim czasie straci wielu katechetów i nie będzie miała wystarczającej liczby osób, aby zapewnić katechezę we wszystkich szkołach. Stąd decyzja o uruchomieniu studiów podyplomowych, z których mogą korzystać także nauczyciele innych przedmiotów.
Zajęcia w ramach podyplomowych studiów katechetyczno – teologicznych będą się odbywały w budynku Kurii Diecezjalnej w Kielcach w piątki i soboty. We wstępnej rekrutacji zgłosiło się 70 chętnych, z czego połowa już potwierdziła swój udział w zajęciach. Ukończenie studiów będzie uprawniało do nauki religii w szkołach podstawowych i zawodowych, nie kończących się maturą – dodaje ks. Karol Zegan. Studenci muszą pozyskać podstawową wiedzę z Biblii, teologii i katechetyki. Lekcje religii różnią się od innych, bo poza podstawowymi celami dydaktycznymi, mają rodzić wiarę w Chrystusa – dodaje ks. Karol Zegan.
W diecezji kieleckiej pracuje 725 katechetów, z czego 385, to nauczyciele świeccy. Pozostali katecheci, to księża, zakonnicy i siostry zakonne. Każdy, kto chce uczyć religii zgłasza swoje CV do Wydziału Katechetycznego Diecezji Kieleckiej, gdzie przechodzi rozmowę kwalifikacyjną.
Michał Ćwierz pracuje jako katecheta od 30 lat. Swoją pracę traktuje, jak misję. Według niego, w pracy katechety z młodzieżą ważne jest m.in. pokonanie własnych uprzedzeń oraz autentyczność.
Nauczanie religii po ukończeniu studiów podyplomowych jest możliwe dzięki porozumieniu, jakie dwa lata temu podpisała Konferencja Episkopatu Polski i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Niedobór katechetów od pewnego czasu występował bowiem w większych miastach.