W Sandomierzu odbyły się uroczystości z okazji zbliżającego się Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po mszy w kościele św. Józefa zebrani przeszli na cmentarz katedralny, gdzie przy symbolicznej mogile podpułkownika Antoniego Wiktorowskiego odbyła się część oficjalna uroczystości.
Przemówienie okolicznościowe wygłosił burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski, który powiedział, że osoby nazywane obecnie Żołnierzami Wyklętymi, albo żołnierzami drugiej konspiracji wywodzili się z Armii Krajowej. Kontynuowali walkę, bo nie mogli się pogodzić z brakiem niepodległości Polski.
– Wyżsi oficerowie, którzy nie złożyli broni stali na stanowisku, że wybuchnie III wojna światowa i nasze siły zbrojne z Zachodu razem z wojskami sprzymierzonymi dotrą aż tutaj. Takie mieli marzenia. Nie nam dziś osądzać uczestników tamtych wydarzeń, dlatego moim wymownym gestem niech będzie to, że oprócz tego, iż znicz zapalam na mogile ppłk Antoniego Wiktorowskiego, to również robię to na mogile Pielaszowiaków oraz przy pomniku II Pułku Piechoty Legionów – powiedział burmistrz Marek Bronkowski.
Wśród uczestników uroczystości byli m.in. przedstawiciele Starostwa Powiatowego. Marcin Piwnik, członek zarządu powiatu powiedział, że ważna jest pamięć o ludziach, którzy gotowi byli poświęcić nawet życie broniąc swoich ideałów, walcząc o Polskę.
– Ważne, że jesteśmy tu razem, przypominamy o Wyklętych i oddajemy im hołd – dodał.
Uczniowie sandomierskich szkół mówili nam, że trzeba kultywować historię o dziejach naszej ojczyzny, bohaterach i ich cierpieniach, które przeszli.
Na grobie podpułkownika Antoniego Wiktorowskiego pseudonim „Kruk” złożone zostały wieńce, zapalono znicze. Wśród delegacji oprócz władz miasta i powiatu byli również kombatanci, przedstawiciele kilku organizacji i stowarzyszeń oraz szkół.
Podpułkownik Antoni Wiktorowski od 1 lipca 1944 roku był komendantem obwodu AK Sandomierz. W czasie Akcji „Burza” dowodził 2 Pułkiem Piechoty Legionów. Aresztowany 2 kwietnia 1945 roku. Według różnych źródeł więziony w Kielcach, Łodzi i Wawrze. Nieznane jest miejsce jego śmierci.
Dzisiejsze obchody zorganizował Urząd Miejski, natomiast 1 marca w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się kolejne uroczystości, których organizatorem będzie m.in. poseł PiS Marek Kwitek.