W bazylice katedralnej w Sandomierzu odbędzie się dzisiaj o godz. 17.00 droga krzyżowa z rozważaniami z najnowszej książki abp. Fultona J. Sheena „Droga Krzyżowa”. O amerykańskim kaznodziei, którego radiowych kazań słuchało nawet 4 mln Amerykanów mówił będzie biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
Jak powiedział Radiu Kielce ks. Tomasz Lis, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu stacyjne drogi krzyżowe zostały zapoczątkowane kilka lat temu przez biskupa Krzysztofa Nitkiewicza na wzór rzymskich nabożeństw pasyjnych. Są odprawiane w każdy piątek Wielkiego Postu w poszczególnych kościołach w Sandomierzu oraz w większych miastach diecezji sandomierskiej.
Po nabożeństwie, w Domu Katolickim odbędzie się spotkanie z biskupem Nitkiewiczem, który napisał wstęp do książki abp Fultona J. Sheena. Książkę „Droga Krzyżowa” wydało Wydawnictwo Diecezjalne w Sandomierzu.
Arcybiskup był amerykańskim duchownym katolickim. Zasłynął jako kaznodzieja, pisarz i nauczyciel wiary. Napisał 65 książek, wiele felietonów, pisał do tygodników. Jednym z efektów tej medialnej ewangelizacji było nawrócenie wielu osób na wiarę katolicką – powiedział ks. Tomasz Lis.
Abp Fulton J. Sheen urodził się w 1895 roku w El Paso. Rodzice byli bardzo religijni i wspólnie z dziećmi co wieczór odmawiali różaniec. Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do seminarium, a następnie obronił doktorat w Waszyngtonie. Szeroki rozgłos zyskał jako kaznodzieja, rekolekcjonista i nauczyciel. Od 1930 prowadził audycję radiową, której słuchało 4 mln. Amerykanów. 11 czerwca 1951 został biskupem pomocniczym Nowego Yorku. W tym samym roku rozpoczął cykl cotygodniowych programów telewizyjnych „Life is Worth Living”. Audycja biła rekordy popularności. Był to cykl wykładów na różne tematy prowadzone przez biskupa na żywo. Program powstawał w latach 1951-1957 i 1961-1968.
21 października 1966 został biskupem Rochester. Do końca życia znany był jako płomienny mówca, a kazania, które głosił przyciągały tłumy. Zachowało się wiele nagrań z jego wystąpień. Tempa życia nie zwolnił nawet gdy okazało się, że jest chory na serce. Podczas wizyty Jana Pawła II w Nowym Jorku w październiku 1979 Sheen został nazwany przez papieża „wiernym synem Kościoła”. Zmarł 2 miesiące później w swej kaplicy przed Najświętszym Sakramentem.
W 2002 otwarto jego proces beatyfikacyjny. 28 czerwca 2012 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót arcybiskupa. Od tego momentu przysługuje mu tytuł Czcigodny Sługa Boży.