W związku z uzyskaniem statusu Miasta Sportu stolica Świętokrzyskiego będzie organizować warsztaty dla ochotników, którzy mogliby obsługiwać imprezy sportowe w kraju i zagranicą.
Artur Sobolewski, dyrektor wydziału promocji w ratuszu, wyjaśnia, że urzędnikom zależy na stworzeniu w mieście organizacji koordynującej prace wolontariuszy. Kielce mają być liderem tego projektu. Do współpracy zaproszono natomiast kilku partnerów z Europy, między innymi, Maribor ze Słowenii oraz szwedzki Lund. Pojawiły się także zgłoszenia z Niemiec, Portugalii i Hiszpanii. W planach jest opracowanie cyklu szkoleń. Po ich ukończeniu wolontariusze zostaliby wyposażeni w wiedzę i umiejętności pozwalające zapewnić profesjonalną obsługę wydarzeń sportowych na każdym szczeblu.
– Liczymy także, że uczestnicy programu, oprócz własnego rozwoju, zyskają dodatkowe umiejętności, poszerzą wiedzę i zaangażują się np. w społeczne życie miasta – dodaje Artur Sobolewski.
O tym, że wolontariat sportowy jest szansą na rozwój przekonuje Agnieszka Sąsiadek koordynująca działania Akademii Wolontariatu Sportowego w Lublinie. Wolontariat sportowy kształtuje ważne cechy osobiste, jak zarządzanie czasem, asertywność, czy umiejętność pracy w zespole. Wiele z takich umiejętności jest poszukiwanych przez pracodawców.
– Nasi wolontariusze zajmują się różnymi rzeczami, począwszy od spraw administracyjnych, po logistykę i promocję. Wszystko zależy od tego kto się w czym dobrze czuje – stwierdziła Agnieszka Sąsiadek.
Realizacja projektu może być wsparta unijnymi dotacjami. Urząd Miasta będzie aplikował o pieniądze w Komisji Europejskiej. Maksymalne dofinansowanie to 400 tysięcy euro.