Muzeum Wsi Kieleckiej otrzymało dokumenty z etapu projektowania skansenu w Tokarni. Materiały z 1975 roku przekazał kielczanin, który wszedł w posiadanie archiwalnych map i koncepcji.
Na wielkoformatowych, rozkładanych mapach projektant ręcznie rysował rozmieszczenie poszczególnych obiektów i ścieżek w skansenie. W koncepcji zagospodarowania przestrzennego uwzględniono podział na sektory, np. świętokrzyski, kościelny, dworski, nadwiślański i małomiasteczkowy. Są też opisy przyszłego Parku Etnograficznego w Tokarni, które są źródłem ciekawych informacji dla współczesnych pracowników Muzeum. Autorem koncepcji były państwowe Pracownie Konserwacji Zabytków z siedzibą przy pl. Zamkowym 1 w Kielcach.
– Nie wszystkie elementy opisane w założeniach wstępnych znalazły się ostatecznie w skansenie - mówi Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej.
Zaplanowano np. umieszczenie w Tokarni budynków użyteczności publicznej, takich jak szkoła, szpital, wiejski dom starców i karczmy. Z wymienionych obiektów w skansenie znajduje się obecnie tylko szkoła i jedna karczma. Na początku planowany był też parking na zaledwie 50 samochodów osobowych i 12 autobusów. Dziś jest on znacznie większy.
Archiwalne dokumenty przeanalizują etnografowie z Muzeum Wsi Kieleckiej. Niewykluczone, że kiedyś staną się one inspiracją w rozbudowie Tokarni o kolejne obiekty. Dokumenty zostaną też zaprezentowane na nowej, stałej wystawie, poświęconej powstawaniu skansenów, którą Muzeum Wsi Kieleckiej planuje przygotować w 2019 roku.
– O tym, co jest ważne w tworzeniu skansenów, zwiedzający dowiedzą się m.in. za pomocą multimediów – zapowiada Beata Ryń. Wśród nich będzie np. film dziennikarza, pisarza i filmowca Stanisława Janickiego, który opowiada o powstawaniu skansenu w Tokarni. Skansen działa od 1977 roku.