100 lat temu powstał Pułk Ułanów Wileńskich, którego tradycje współcześnie kultywuje Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii. Kielecka organizacja planuje zorganizować obchody jubileuszu, które odbędą się zarówno w Kielcach, jak i w Wilnie.
Główne uroczystości z pełnym ceremoniałem wojskowym zaplanowano w Kielcach 26 maja. Rozpoczną się one mszą świętą w kieleckiej katedrze. W obchodach przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego weźmie udział Wojsko Polskie, kawalerzyści z grup rekonstrukcyjnych z całej Polski oraz rodziny oficerów i żołnierzy 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Będą także Tatarzy. W Pułku służył bowiem pierwszy Szwadron Tatarski.
– Podczas uroczystości kielecka fundacja przekaże dziedziczenie tradycji 13. Pułku Ułanów Wileńskich kompanii rozpoznawczej 25 Brygady Kawalerii Powietrznej – zapowiada Robert Mazur, dowódca Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii.
Od dawna szukano współczesnej jednostki wojskowej, która mogłaby kultywować tradycję historycznego Pułku. Od chwili przejęcia w nazwie kompanii pojawi się nazwa Ułanów Wileńskich. Kompania będzie się także posługiwała znakami ułanów, m.in. proporczykami na beretach, proporcami na lancach, wykorzystywanych podczas uroczystości oraz oznaką 13. Pułku Ułanów Wileńskich.
Organizatorzy jubileuszu mają nadzieję, że w uroczystości weźmie udział Minister Obrony Narodowej. W ramach świętowania jubileuszu zaplanowano też festyn z pokazami dla kielczan. 25 Brygada Kawalerii powietrznej pokaże wyszkolenie żołnierzy. Z kolei ochotnicze formacje kawalerii przygotują pokaz z udziałem ponad 100 koni.
– Wieczorem odbędzie się gala z udziałem Kapeli Wileńskiej oraz Bal Kawaleryjski, stylizowany na lata 20 ubiegłego wieku – dodaje Robert Mazur.
Panowie oficerowie i podoficerowie wystąpią w mundurach wieczorowych, które różniły się od codziennego stroju garnizonowego. Każdy ułan, wychodząc na przepustkę miał przy sobie szablę i ostrogi przy butach. Panie wystąpią w sukniach zgodnie z modą, która panowała w 20-leciu Międzywojennym.
Pułk Ułanów Wileńskich powstał 22 grudnia 1918 roku w Wilnie. Uczestniczył w walkach z bolszewikami wokół Wilna w 1920 roku i miał duży udział w oswobodzeniu miasta. Podczas II wojny światowej żołnierze Pułku służyli w Armii Krajowej na Wileńszczyźnie. Wielu służyło też na Zachodzie, pod dowództwem gen. Stanisława Maczka.
Obchody 100-lecia 13. Pułku w Wilnie zaplanowano na grudzień. W planach jest gala w Domu Polskim w Wilnie oraz uroczystości na polskich cmentarzach, gdzie spoczywają ułani z 13. Pułku.
Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii, który kultywuje tradycje 13. Pułku Ułanów Wileńskich liczy obecnie ok. 60 osób.