Do ponad 120 szkół podstawowych w województwie świętokrzyskim trafią profesjonalne zestawy do gry w szachy. Zakup jest częścią projektu edukacji szachowej, sfinansowanego przez samorząd województwa. Każda szkoła, która w nim uczestniczy dostanie 8 szachownic z zestawem pionków i figur oraz zegarem. Dzieci będą się uczyć gry od nauczycieli, którzy w październiku zostali przeszkoleni przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Przeszło je ponad 230 osób.
Wicedyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli- Krzysztof Łysak informuje, że wkrótce powstanie platforma e-learningowa, przez którą nauczyciele będą zdobywać kolejne umiejętności i wsparcie metodyczne.
W Szkole Podstawowej nr 4 w Skarżysku-Kamiennej edukacja szachowa rozpoczęła się już w 2016 roku. Dyrektor – Robert Wójcik podkreśla, że gra w szachy wpływa korzystnie na inteligencję logiczno-matematyczną i przestrzenną. Sam uczył dzieci gry, przez stopniowe wprowadzanie pionów i figur. Wszyscy uczniowie klasy 2 i 3 w jego szkole grają w szachy. Dyrektor dodaje, że wśród uczniów widać już diamenty, które wymagają oszlifowania i wkrótce zaczną z nim wygrywać.
7-letni Tymek Wysokiński z Kłucka w gminie Radoszyce gra w szachy od września i już odnosi pierwsze sukcesy. Widać też efekty w nauce. Chłopiec ma najlepsze wyniki w klasie. Jego tata, Tomasz Wysokiński wspomina, że nowa pasja syna zaczęła się właśnie od szkolnych zajęć. Teraz gra też w domu i jeździ do koła szachowego. Gra także młodszy brat Tymka, który ma 4,5 roku i jest mistrzem województwa świętokrzyskiego w szachach do lat 7. Chłopcy najpierw ćwiczyli, ucząc się ruchów z komputera. Teraz poza zajęciami w szkole, jeżdżą przynajmniej dwa razy w tygodniu na 3 godziny do koła szachowego w Miedzianej Górze.
Naukę gry w szachy, do nowej podstawy programowej wprowadziła Anna Zalewska, minister edukacji. Razem z nowymi zajęciami z programowania mają one zwiększyć zdolności matematyczne uczniów. W wielu szkołach w regionie świętokrzyskim są już ciekawe pomysły na rozwój edukacji szachowej. Łączy się ją np. z nauką języka angielskiego.