Menopauza to okres, w którym kobieta powinna szczególnie dbać o swoje zdrowie. Zmiany, jakie zachodzą w jej organizmie, są na tyle duże, że warto szczególnie zainteresować się nimi, a przede wszystkim zatroszczyć się o swoje serce. Jak? O tym rozmawialiśmy z kardiologiem, dr n.med. Jarosławem Kossakiem.
– Jaka jest różnica zachorowalności na choroby układu krążenia pomiędzy kobietami, a mężczyznami?
To są dosyć istotne różnice, a nie wszyscy zdają sobie w tego sprawę. Budowa anatomiczna serca i układu krążenia u kobiet i mężczyzn jest oczywiście taka sama. Jednak panie trochę inaczej niż panowie chorują na schorzenia układu krążenia. Wynika to z tego, że u kobiet jeszcze przed okresem menopauzalnym istotny wpływ na układ krążenia odgrywają hormony żeńskie, estrogeny. One chronią panie przed chorobami serca. W związku z tym, statystycznie kobiety na choroby układu krążenia chorują w znacznie starszym wieku niż mężczyźni, nawet od 10. do 15. lat później niż panowie. Kobiety w większość zaczynają chorować dopiero w okresie okołomenopauzalnym i po menopauzie. Wyrównanie zachorowalności kobiet i mężczyzn przypada około 70. roku życia.
– Mężczyźni też przechodzą okres przekwitania, andropauzę.
Tak, ale u panów są inne hormony płciowe i one nie mają wpływu na zachorowalność, jeżeli chodzi o choroby układu krążenia.
– Na jakie choroby serca narażone są kobiety w okresie okołomenopauzalnym?
To choroba wieńcowa, w tym na zawał serca, a także na nadciśnienie tętnicze. Na te choroby panie narażone są nie tylko w okresie menopauzalnym, ale także pomenopauzalnym. To wynika ze spadku estrogenów, które w poprzednim okresie życia chroniły panie przed zachorowaniem na te schorzenia.
– Częstym objawem menopauzy są uderzenia gorąca. Czy mogą one być groźne dla serca kobiety?
W tym okresie życia są to objawy, z którymi boryka się, w mniejszym lub większym stopniu, każda pani. Nie są one jednak groźne dla pracy serca.
– Jak kobieta w tym szczególnie trudnym dla siebie czasie powinna dbać o swoje serce?
Ryzyko chorób serca w okresie menopauzy znacznie pozwalają ograniczyć właściwa dieta i aktywność fizyczna. Należy pamiętać o jedzeniu dużej ilości warzyw i owoców, unikaniu słodyczy, alkoholu, mocnych kaw i herbat oraz niepaleniu papierosów.