Unikatowe zdjęcia z ostatnich miesięcy pracy Wielkiego Pieca w Starachowicach będzie można oglądać na jubileuszowej wystawie. W tym roku, 19 marca, mija 50 lat od jego wygaszenia.
– Zdjęcia, z których większość nie była dotąd publikowana, pochodzą z 1967 i 1968 roku. Na co dzień, fotografowie nie mieli dostępu do przestrzeni, w której pracował piec, dlatego zdjęcia są bardzo rzadkie i cenne – podkreśla Paweł Kołodziejski, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki.
Prawdopodobnie, w związku z planowanym wygaszeniem pieca, pozwolono jednemu z ówczesnych fotografików Fabryki Samochodów Ciężarowych „Star” udokumentować pracę. Muzeum otrzymało prawa do zdjęć od córki autora.
– Muzeum Przyrody i Techniki dostało w sumie 200 zdjęć prezentujących działalność Wielkiego Pieca. Na wystawie zostaną pokazane najciekawsze z nich, pokazujące robotników w trakcie poszczególnych etapów pracy – informuje Paweł Kołodziejski.
Będzie można zobaczyć robotników, którzy przepychają ręcznie wózki z rudą żelaza lub koksem. Zdjęcia przedstawiają też odprowadzanie tzw. szlaki wielkopiecowej i spust produktu finalnego, czyli surówki, która zastygała, tworząc tzw. „gąski”.
– Wybrane zdjęcia po wystawie wzbogacą stałą ekspozycję muzeum. Będzie je można oglądać w miejscach, w których zostały wykonane. Dzięki temu, oglądając poszczególne elementy konstrukcji wielkopiecowej, zwiedzający będą mogli zobaczyć na zdjęciu, jak ona działała – dodaje Paweł Kołodziejski.
Wystawa zostanie otwarta w Muzeum Przyrody i Techniki 16 marca. Zakład Wielkopiecowy w Starachowicach został uruchomiony w 1899 roku. Do końca pracy zakładu wiele działań wykonywano ręcznie. W chwili wygaszania Wielki Piec w Starachowicach od dwóch lat znajdował się już w rejestrze zabytków. Wpisu dokonano dzięki determinacji mieszkańców Starachowic, którzy podkreślali wkład zakładu w powstanie i rozwój miasta.