Wystawę poświęconą Matce Teresie z Kalkuty można oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach. Na ekspozycji znalazło się kilkanaście plansz, które chronologicznie przedstawiają życie i działalność świętej. Można zobaczyć m. in. kopię pokojowej Nagrody Nobla, którą Matka Teresa otrzymała w 1979 roku, a także wiele archiwalnych zdjęć.
Fotografiom towarzyszą informacje m. in. o domu rodzinnym św. Matki Teresy. Ogromny wpływ na ukształtowanie jej charakteru mieli rodzice – mówi Małgorzata Gorzelak z Muzeum Diecezjalnego w Kielcach. Mimo, że dom był skromny, to rodzina czuła potrzebę dzielenia się z ludźmi potrzebującymi, biednymi, opuszczonymi. Zapraszano ich na obiady i próbowano im pomóc.
Wielki wpływ na małą Agnieszkę, późniejszą Matkę Teresę, miał miejscowy proboszcz, jezuita, który barwnie opowiadał młodzieży o pracy misjonarzy. W wieku niespełna 18 lat Agnieszka opuściła dom rodzinny, by wstąpić do zakonu i zostać misjonarką w Indiach.
Będąc w zakonie, Matka Teresa przez 15 lat pracowała jako nauczycielka i dyrektorka szkoły. Pod wpływem powołania w wieku 38 lat podjęła decyzję o pracy z najuboższymi i założeniu nowego zgromadzenia. Praktycznie bez pieniędzy, rozpoczęła ciężką, najpierw samotną pracę wśród biednych, głodnych dzieci i osób chorych na indyjskich ulicach.
Wystawę poświęconą Matce Teresie z Kalkuty można oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach do końca marca. Ekspozycję przygotował Dom Matki Teresy w Skopje. To jedyne na świecie muzeum poświęcone tej postaci.