Spada liczba bezzasadnych połączeń z numerem alarmowym 112 w województwie świętokrzyskim. Jak informuje Radosław Kowalczyk, p.o. kierownika CPR, może mieć to związek z wprowadzeniem nowelizacji kodeksu wykroczeń oraz z większą świadomością obywateli.
– Mimo to są osoby, które korzystają z numeru 112 w sposób nieodpowiedzialny. Najczęstsze przypadki blokowania linii alarmowej stanowią połączenia wykonywane od osób starszych, które dopytują np. o kod PIN do telefonu komórkowego. Odbieramy także telefony od dzieci bawiących się urządzeniem oraz osób, które pytają o numer na taksówkę lub do apteki – powiedział Radosław Kowalczyk.
W zeszłym roku operatorzy odebrali 345 tysięcy połączeń, co oznacza, że w ciągu doby z numeru korzystano ok. 945 razy.
Numer 112 służy wyłącznie do powiadamiania w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia, np. w przypadkach pożarów, wypadków lub włamań. Osoby, które korzystają z niego w nieuzasadnionych przypadkach podlegają karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Przypomnijmy, wkrótce sąd zajmie się sprawą 50-letniego mieszkańca gminy Miedziana Góra. Mężczyzna przez kilka dni notorycznie dzwonił na numer alarmowy 997 i bez powodu blokował linię. W trakcie połączeń próbował opowiadać dowcipy w różnych językach albo śpiewać piosenki.