Zakonnicy, siostry zakonne i świeckie osoby konsekrowane modliły się dziś wspólnie z biskupem kieleckim Janem Piotrowskim i odnawiały swoje śluby. Spotkanie w kieleckiej katedrze odbyło się z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego, który został ustanowiony przez Jana Pawła II w 1997 roku. Składając śluby, osoby konsekrowane przyrzekają żyć w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie.
– Ich życie ma pokazywać innym, że w każdych czasach warto iść za Chrystusem – mówi ks. Tomasz Rusiecki, wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego.
Dodaje, że osoby konsekrowane służą społeczeństwu modlitwą i pracą. W diecezji kieleckiej siostry prowadzą szkoły, przedszkola, pracują w hospicjum, zakładach opiekuńczo-leczniczych. Są blisko ludzi, którzy są zostawieni na marginesie. W sposób cichy pomagają tym, którymi nie zajmują się bliscy.
Siostra Joanna ze zgromadzenia Szarytek pracuje jako katechetka. Powołanie odkryła już w szkole podstawowej. Jako nastolatka odsunęła od siebie tę myśl, a na religii nie wyróżniała się wzorowym zachowaniem. Jednak katechetka ze zgromadzenia sióstr Szarytek wykazywała dużą cierpliwość. To zaintrygowało uczennicę.
– Pod wpływem wielu rozmów z katechetką powróciła myśl o wstąpieniu do zakonu – wspomina siostra Joanna.
Rodzice wzruszyli się, słysząc decyzję córki. Obydwoje zaakceptowali ten wybór i zapewnili ją o swoim wsparciu. Pozostawienie wolności córce było dla nich ważne, bo ich rodzice nie pozwolili im wybrać takiego zawodu, o jakim marzyli.
Siostra Natalia od 40 lat należy do Zgromadzenia Sióstr Sercanek. Gdy ktoś zastanawia się, czy wstąpić do zakonu, odpowiada, że trzeba podjąć konkretną decyzję. Najgorsze jest wahanie. Decyzja musi być pewna i przynosić radość.
– Jak się kocha, to nie ma wahania, tylko idzie się z radością do wyznaczonego celu – mówi siostra.
Z kolei pani Ewa Bednarska z parafii św. Józefa Robotnika z Kielc jest od 10 lat wdową konsekrowaną. Jeszcze podczas choroby męża przyrzekła, że już nigdy nie wyjdzie za mąż i będzie żyła samotnie, poświęcając się Bogu. Pewnego dnia przeczytała artykuł o życiu osób konsekrowanych i zaczęła odkrywać, że jest to droga dla niej. Jako wdowa konsekrowana dużo się modli. Codziennie uczestniczy we mszy świętej, rozważa Pismo Święte, odmawia brewiarz i adoruje Najświętszy Sakrament.
W diecezji kieleckiej posługuje obecnie ponad 300 sióstr zakonnych, ponad 100 zakonników, 6 dziewic konsekrowanych, 9 wdów konsekrowanych, 1 pustelnica i 1 wdowiec konsekrowany.