Zakończyła się rekrutacja studentów wstępujących w szeregi Legii Akademickiej. Formację tworzy Ministerstwo Obrony Narodowej, a w Kielcach nabór prowadziła Politechnika Świętokrzyska. Jak mówi profesor Artur Maciąg, prorektor do spraw studenckich i dydaktyki kieleckiej uczelni, zgłosiło się około 110 osób, zdecydowana większość to żacy politechniki, ale jest też kilkuosobowa grupa z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz przedstawiciele niepublicznych uczelni w Kielcach.
– Uda nam się stworzyć cztery grupy, każda będzie liczyły niespełna 30 osób. 7 lutego o godzinie 14 w Politechnice odbędzie się spotkanie organizacyjne. Wtedy nastąpi też podział na grupy, natomiast pierwsze zajęcia będą 26 lutego – informuje profesor Artur Maciąg.
Zajęcia będą odbywały się dwa razy w tygodniu, prawdopodobnie w poniedziałki i czwartki. Część teoretyczna ma zostać zrealizowana do końca kwietnia. Później studenci rozpoczną część poligonową. Obejmuje ona 21 dni zajęć w module podstawowym oraz 21 dni w module podoficerskim. Młodzi ludzie za każdy dzień zajęć poligonowych będą otrzymywać żołd – za każdy dzień nieco ponad 90 złotych.
Koordynator projektu Grzegorz Matyasik z MON, w grudniu w Kielcach zachęcał młodych ludzi do wstępowania do Legii Akademickiej.
– Ta formacja zwiększy potencjał obronny naszego kraju. Po pierwsze zaangażuje przyszłe elity. Ci młodzi ludzie mają często unikatowe zdolności, które będzie można wykorzystać. Chcemy szkolić ich w zakresie na przykład operowania dronami czy obrazowania satelitarnego – tłumaczył Grzegorz Matyasik.
Zajęcia dla Legii Akademickiej będą prowadzili specjaliści z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce. Studenci po przejściu szkolenia mogą uzyskać stopień kaprala. Istnieje również możliwość kontynuowania kariery w Wojskach Obrony Terytorialnej, a nawet zostania żołnierzem zawodowym.